seksualność osób transpłciowych

Seksualność osób transpłciowych – istnieje?

Przez jakiś czas panowało przekonanie, że osoby transpłciowe, transseksualne nie mogą mieć seksualności. Tymczasem seksualność osób transpłciowych jest dość interesującym tematem. Przynajmniej tak niedawno się okazało na moim Instagramie. Jak każde inne osoby doświadczamy potrzeb seksualnych, choć tutaj często przeszkadza dysforia płciowa i wygląd nieodpowiadający płci faktycznej.

Seksualność a tranzycja

Zacznę od pewnego wyjaśnienia. Tożsamość płciowa, to kto idzie do łóżka. Natomiast orientacja seksualna to z kim się idzie do łóżka. Jednak tutaj nie będę się rozpisywać na temat orientacji. Osoby transpłciowe mogą mieć tak samo różnorodne orientacje seksualne jak osoby cispłciowe.

Osoby transseksualne przed tranzycją czasem wchodzą w związki, gdzie nawet w łóżku udają płeć przypisaną przy urodzeniu. Jednak to jest ślepa uliczka – robić coś dla spełnienia oczekiwań innych. Słyszałam nie raz opowieści trans kobiet, które uprawiały „hetero” seks przed tranzycją grając rolę męską. Zazwyczaj, by spełniać oczekiwania partnerki, w wyobraźni wkręcały sobie, że są w roli kobiecej. Osobiście dla mnie ciężka by była sama próba stosunku „po męsku”. Nigdy nie próbowałam, choć kiedyś pewna kobieta mnie namawiała. Skończyło się małą traumą, to efekt dysforii płciowej. Nawet poranne wstawanie nie pozwalało mi zapomnieć co się posiada między nogami. Na szczęście, terapia hormonalna tutaj dość szybko pomaga. Choć nie oznacza to, że zupełnie znikają wzwody.

Życie seksualne a dysforia płciowa

Nawet jak się jest w trakcie tranzycji i terapii hormonalnej dysforia płciowa może nieźle mieszać w sprawach łóżkowych. Jednak jest to bardzo indywidualne. Niektóre osoby nie pokazują się swojej drugiej połówce bez majtek czy bindera w przypadku trans mężczyzn. Inne tylko nie pozwalają się dotykać w pewnych miejscach. A część pozwala na dotyk. Przyczyną jest oczywiście dysforia płciowa, wstyd. Co czasem czyni seks mało satysfakcjonujący dla jednej lub obu stron.

W czasie podniecenia zwiększa się ukrwienie narządów płciowych, ciała jamiste powiększają się. To u trans kobiet przed operacją korekty narządów płciowych powoduje oczywiście wzwód. Nawet na HRT może wystąpić, choć nie w takim zakresie jak przed rozpoczęciem terapii. Co może być dla nich wstydliwe i krępujące. Aczkolwiek są osoby, które akceptują to. Szczególnie, gdy partnerem w łóżku jest też osoba transpłciowa. Wtedy łatwiej o wzajemne zrozumienie.

Zachowania „samotniczo-ipsacyjne”, czyli masturbacja

Tej górnolotnej nazwy używają ostatnio biskupi. Jak można przypuszczać osoby transpłciowe też się masturbują. Dokonują „samogwałtu” w czasem niecodzienne sposoby, przykładowo przez bieliznę, co ogranicza negatywne uczucia.  Przyczyną oczywiście jest dysforia płciowa.  Na to zazwyczaj pomaga operacja korekty narządów płciowych. Na to jak często się masturbują duży wpływ ma HRT. Terapia hormonalna u trans kobiet zmniejsza libido, czasem wygasza do zera na jakiś czas i przynosi ulgę. Natomiast, u trans mężczyzn przyjmowanie testosteronu zazwyczaj je zwiększa.

Operacje narządów płciowych i seksualność

W przypadku transseksualnych kobiet, które zdecydowały się na operację SRS, dysforia na punkcie krocza przestaje być problemem. Operacja ta jest stosunkowo łatwa – efekt jest zazwyczaj tak dobry, że ginekolog może przeprowadzić badanie i tylko zapyta, czemu brakuje macicy. Choć jej zakres, to tak jakby w kroczu granat wybuchnął. Wszystko przeorganizowane na sposób, jaki powinno być od początku. Tylko prostata zostaje tam gdzie była. 😉

Po takiej operacji trzeba odkryć swoje ciało na nowo. Jednak pierwsze dojście do orgazmu po operacji na pewno zostanie zapamiętane. Choć może się nie udać za pierwszym razem. Szczególnie gdy bardzo się usiłuje go wywołać. Po kilku miesiącach po operacji można uprawiać seks bez obaw i bez dysforii na punkcie krocza.

Transseksualni mężczyźni

Niestety, trans mężczyźni nie mają tak prosto w tym temacie. Operacja wytworzenia penisa to koszt porównywalny z zakupem mieszkania. W dodatku efekty mogą być niezadowalające. Dlatego często kupują tzw. packery. Są to protezy penisa, do seksu, sikania i do wypełnienia majtek. Nie zawsze jest to 3 w 1. Od przyjmowania testosteronu łechtaczka powiększa się do rozmiarów mikropenisa. A proteza zazwyczaj jest tak skonstruowana, by stymulować go.

Czy HRT może zmienić orientację seksualną?

HRT pozornie może zmienić orientację seksualną. Jednak to tylko pozory. Zazwyczaj tranzycja powoduje odkrywanie siebie, prawdziwego ja. Dotychczas mocno tłumionego celem sprostania wymagań otoczenia wg przypisanej płci. W trakcie tranzycji osoby transpłciowe poznają siebie. W tym też własną seksualność. Dlatego też transseksualna kobieta co uprawiała małżeński seks z kobietą, ma dzieci, może się rozwieść. Następnie związać się z facetem. A także wyjść za mąż. 😉

Płodność i antykoncepcja

Jasne jest, że po usunięciu gonad płodności być już nie może. W trakcie tranzycji zazwyczaj się to wykonuje. Gonady ulegają powolnej atrofii od HRT, istnieje marginalne ryzyko wystąpienia raka. A dzięki orchtektomii u trans kobiet (zwykle jako część SRS), oraz odpowiednio histerektomii u trans mężczyzn – nie trzeba brać takich dużych dawek leków.

W trakcie terapii hormonalnej działanie gonad wyhamowuje, zazwyczaj do zera. Jednak mimo to czasem u trans mężczyzn może wystąpić menstruacja, szczególnie, jak przerwą branie testosteronu. U trans kobiet przywrócenie spermatogenezy teoretycznie jest możliwe po kilku miesiącach od przerwania terapii. Jednak jeśli atrofia jest zaawansowana, to płodności można już nie odzyskać. Mimo to istnieje ryzyko, że płodność występuje i należy używać antykoncepcji. Osoby, które chcą mieć biologiczne potomstwo, mrożą gamety (komórki rozrodcze), obecnie prościej i taniej wykonać to za granicą – np. w Czechach.

Prawo i jego absurdy

Polskie prawo nie przewiduje związków jednopłciowych, co ma kilka następstw dla osób transpłciowych przechodzących tranzycję prawną. Jak są w małżeństwie – muszą się rozwieźć przed pozwaniem rodziców. Jednak po zmianie danych mogą wziąć ślub, tylko z osobą innej płci niż wcześniej. Oczywiście, żadna osoba nie zdecyduje się na tak nieodwracalne zmiany, by wziąć ślub.

Wracając do tematu potomstwa – jak trans kobieta zdecyduje się zostać dawcą nasienia używając materiału sprzed tranzycji, to formalnie będzie ojcem, albo ojcem nieznanym po zmianie danych. Nie można wpisać jako rodzica osoby, która już nie istnieje w systemie prawnym, tak samo nie da się wpisać w akt dwóch osób tej samej płci.


Opublikowano

/ ostatnio zmodyfikowano

w

przez

Komentarze

6 odpowiedzi na „Seksualność osób transpłciowych – istnieje?”

 1. Awatar wendigo
  wendigo

  „Operacja wytworzenia penisa to koszt nawet 45 000€” – a nawet większy 😉

  1. Awatar Ka
   Ka

   Taką kwotę udało mi się znaleźć jesienią wraz z pomocą kilku osób. Możesz mieć rację, co nie zmienia faktu, że to bardzo wysokie kwoty.

 2. Awatar Liza
  Liza

  Testosteron i inne androgeny zniszczyły moje ciało, zniekształciły je. Spowodowały obniżenie głosu i to, że mowa stała się mniej nośna i zrozumiała. Ciało stało się bardziej kanciaste i wystąpiły choroby skórne takie jak stany zapalne, łojotoki, poszerzenie porów skórnych, nadmierne owłosienie ciała i brak włosów tam gdzie być powinny piękne i długie – czyli na głowie. Ciało zamiast być pięknie wyprofilowane stało się proste i z pnia ciosane. Androgeny sprawiły na bardzo długo konieczność i przymus odgrywania we wszystkich sferach życia istoty ludzkiej – męskiej roli płciowej, co jest niesamowitym cierpieniem dla osoby o psychice przeciwnej niż przypisana formalnie przez zapisy aktu urodzenia na podstawie pobieżnej oceny głównych narządów płciowych tuż po narodzeniu. Ludzie nie rozumieją kompletnie niczego! Za to negują wszystko o czym pojęcia bladego nie mają! Gdy jeszcze atakowana byłam przez niechciany przeze mnie testosteron to miałam nadmierne libido. Teraz mam z tym spokój i jestem szczęśliwa. Mężczyzni mnie przerażają i nie lubię ich – to nie moja bajka. Kobiety mogą być moimi przyjaciółkami – lecz niekoniecznie do seksu!

 3. Awatar ada
  ada

  Witaj, mam parę wątpliwości,
  W moim przypadku, gdy pozywałam rodziców nie zyjacych i prosilam o powolanie kuratora dla nich, otrzymałam informację od Sądu, że powinnam pozwac doroslego syna lub zone (tu Sąd zaraz dodał, ze w moim przypadku to nie wchodzi w grę, bo jestem po rozwodzie). Wniosek jest jednak jeden, ze moglam zglosic sprawe o przeprowadzenie korekty prawnej w okresie malzenstwa, pisze to jako ciekawostke, bo uwazam, ze warto najpierw posprzatac wspolne sprawy, a potem zając sie sobą, czyli najpierw rozwód.
  Co do ustalenia ojcostwa, mam watpliwosci, a jesli matka urodzi dziecko po smierci ojca, albo zaplodnienie in vitro bedzie po smierci ojca – czy to nie troche podobnie, kolejny przypadek sprawy opiekuncze, czy placenie na dziecko, wystarczy wnioskowac o ustelenie ojcostwa badaniami genetycznymi, albo sami rodzice wniosą o ustalenie ojcostwa, robiac wczesnie i jako dowód przedstawią badania genetyczne, nie jestem prawniczką, ale wydaje mi sie, ze wtedy do aktu urodzenia dziecka wpisuje się stare dane ojca, moj syn ma zawsze wpisanego ojca , tak jak rozszerzony akt urodzenia mowi o mojej przeszłosci.
  Pozdrawiam
  Ada

 4. Awatar Ka
  Ka

  Trafiłam na artykuł uzupełniający temat seksualności.

  W skrócie – autorka pokazuje jaką różnicę odczuła w podejściu do seksu przez hetero mężczyzn, a gejami. Wskazuje też jak popularne jest „trans porno” i ilu mężczyzn uprawiało seksu z trans kobietami. Czasem tylko dlatego, że mają co innego w majtkach niż pozostałe kobiety. Takich mężczyzn (zwanych chaserami) lepiej unikać.

  Artykuł kończy się radą dla trans kobiet – rozmawiajcie o oczekiwaniach seksualnych przed seksem. Choć ta rada wg mnie jest dobra dla wszystkich osób co chcą mieć udany seks.

 5. Awatar Liza
  Liza

  Dla mnie pozywanie kogokolwiek do sądu przy braku podejrzenia go o przestępstwo jest kompletnie bez sensu! W kwestii nadania nam właściwego statusu prawnego na linii mężczyzna i kobieta sam proces sądowy powinien być formalnym przystawieniem pieczęci do materiału medycznego – jedynie po to by nadać mu moc prawną! Dla mnie to oczywiste. Szkoda, że prawodawcy polscy pogubili się w temacie. Jakiekolwiek osoby postronne z rodziny lub z poza niej są niepotrzebne absolutnie. Ich rola jest tutaj całkowicie nieracjonalna. Pozywanie kogokolwiek po to tylko by go pozwać w sprawie która go nie dotyczy i tak na prawdę nie ma tu nic do roboty jest kpiną w żywe oczy!

Śmiało skomentuj:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadaj śmiało pytanie!

Nie przegap nic!

Join 49 other subscribers

Wesprzyj działalność Ka

Działam od lat. Moim paliwem jest dawanie innym wsparcia. Cieszę się z każdego podziękowania, udostępnienia, potwierdzenia, że moje działania są ważne i mają wartość. Nawet 5 zł będzie dla mnie ogromnym wsparciem! Dziękuję, że jesteście! 💜

Cyklicznie: Logo Patronite

Jednorazowo: Darowizna (kartą, przelewem)