Dojrzewanie transpłciowych kobiet i malowanie paznokci

Dojrzewanie transpłciowych kobiet a malowanie paznokci

Dojrzewanie transpłciowych kobiet postaram się przybliżyć na podstawie przykładu. Malowanie paznokci, czynność, jaką wiele kobiet wykonuje bardzo często, czasem, albo prawie nigdy. Podobnie to wygląda w przypadku kobiet transpłciowych, choć są pewne różnice. Transpłciowe kobiety, będąc dziewczynkami, zazwyczaj były przymuszane do zachowywania się jak chłopcy. Jaki to ma wpływ na dojrzewanie i wpisywanie się w stereotypy płciowe? Kiedy uczymy się naszych społecznych ról płciowych i jak bardzo musimy je wykonywać? Zapraszam do lektury.

Jakiś czas temu opublikowałam tekst o makijażu z transpłciowej perspektywy. Opisałam tam swoje doświadczenia związane z robieniem makijażu i udział w pierwszym pokazie mody. Nawiasem mówiąc, w tym roku był drugi pokaz mody, również wzięłam w nim udział. Było to wspaniałe doświadczenie – wyjść dwa razy na wybieg – bardzo budujące, choć stresujące. W drugiej części tego tekstu jest poradnik o malowaniu paznokci, a poniżej najważniejsza część: o procesie dojrzewania transpłciowej dziewczyny, o tym jak można być nastolatką, mając ponad dwadzieścia, trzydzieści i więcej lat.

Niechciane dojrzewanie osób transpłciowych

Większość osób transpłciowych, szczególnie tych silnie pragnących korekty, tranzycji, przeżywa niechciane dojrzewanie. Dojrzewanie w płci przypisanej, z którą się nie identyfikują. W jego trakcie obserwujemy osoby różnych płci, uczymy się co nam wolno, a czego nie wolno. Poznajemy akceptowalne granice zachowań. W naszym przypadku niestety rozbiega się to z płcią przeżywaną, z którą się identyfikujemy choćby podświadomie.

Ja mając kilka lat, widząc, że mama maluje paznokcie, chciałam tego samego. Chłopcy też mogą mieć takie pragnienia, jednak bez związku z przynależnością płciową zazwyczaj przechodzi im to. Mnie nie przeszło, choć wybito mi to z głowy na długie lata. Mamy pewną potrzebę w podświadomości – przynależenie do płci faktycznej. Wyuczyłam się norm płci męskiej, a normy kobiecości były zakazanym owocem, który kusił latami. Nie mogłam mieć pomalowanych paznokci ani nauczyć się malowania ich w wieku nastoletnim.

Dojrzewanie osób transpłciowych a cispłciowych

Oczywiście, nie znam z autopsji, jak przebiega dojrzewanie u osób cispłciowych, nie wczytywałam się też w analizy naukowe, jednak opierając się na relacjach wielu osób – dostrzegam pewne różnice i punkty wspólne. Ta najbardziej oczywista różnica – u osób transpłciowych właściwe dojrzewanie przebiega dzięki terapii hormonalnej. Może przebiegać po raz pierwszy, jeśli wcześniej podawano leki blokujące dojrzewanie, lub innym czasie, po tym niechcianym dojrzewaniu.

W tym czasie ciało się zmienia, pojawiają się drugo- i trzeciorzędne (zależnie jaki przyjmiemy podział) cechy płciowe. To płeć fenotypowa, czyli to jak wyglądamy. Oprócz zmian ciała zmienia się także psychika – uczymy się relacji społecznych, też tych związanych z płcią kulturową, jej ekspresją. Poznajemy normy, wyrabiamy umiejętności np. malowanie paznokci, czy dobieranie ubrań. Osoby cispłciowe, będąc w wieku nastoletnim, mają na to więcej czasu. Takim młodym osobom łatwiej wybacza się też błędy. Próbując czegoś nowego, nigdy nie startujemy z eksperckiego poziomu, nawet bardzo dobrze znając teorię. W trakcie tranzycji musimy szybko się nauczyć nowych umiejętności, może to przerażać.

Kontynuując przykład paznokci: warto mieć na uwadze, że nie każda cispłciowa kobieta opanowała do perfekcji malowanie paznokci. Szczególnie kiedy jest praworęczna i musi pomalować prawą rękę. To zawsze będzie trudniejsze. Choć może być im łatwiej iść do kosmetyczki na zrobienie hybryd na paznokciach. Nie mają takiego oporu jak transpłciowa kobieta na początku tranzycji społecznej. Opanowanie umiejętności malowania płytki paznokci wymaga wielu prób, podobnie jak poznanie jakie kolory nam pasują, z jakimi najlepiej się czujemy. Podobnie warto poznać typy lakierów, bazy, odżywek, warstw wierzchnich (top coat) wykończających wygląd paznokci, co również wymaga czasu.

Czym malować paznokcie?

Nie ukrywam, to nie jest moja specjalizacja, jednak postaram się coś doradzić. Na początek mogę polecić lakier bezbarwny, odżywkę do paznokci lub bazę pod lakier będącą również odżywką. Nada to paznokciom ładny połysk, nie zwróci uwagi kolorem, nie widać niedociągnięć. Warto wiedzieć, że nie każda odżywka jest przeznaczona jako podkład pod lakiery do paznokci.

Później możemy sięgnąć po zwykłe kolorowe lakiery, ja polubiłam intensywne i ciemne barwy, ciemne powinny lepiej kryć. Jasne odcienie nie bardzo mi pasowały, a kolory cieliste trudno dobrać, szczególnie początkującej osobie. Wśród lakierów można wyróżnić te szybkoschnące.

Do dyspozycji mamy też lakiery top coat (nawierzchniowe), niektóre przyśpieszają schnięcie, inne to warstwa utwardzająca zapewniająca większą trwałość, są też lakiery top coat matujące. Większość lakierów jest błyszcząca, to niezła odmiana. Są też lakiery bez barwników, ale z brokatem. A wyższa szkoła jazdy to malowanie wzorów, przejść kolorystycznych (ombre)…

Lakiery hybrydowe i żelowe

Mamy też lakiery hybrydowe i żelowe utrwalane lampą LED lub UV, ceny zaczynają się od kilkunastu złotych, a koszt zakupu lampy to poniżej 100 zł. Musimy też mieć lakier podkładowy (base), kolorowy hybrydowy i nawierzchniowy (top). Przydają się też akcesoria: patyczki, pilnik, waciki, cleaner. Nie zmyjemy tego standardowym zmywaczem do paznokci, musi zawierać aceton. Nigdy w to nie zainwestowałam, pomimo że takie lakiery powinny utrzymać się dłużej. Można też co jakiś czas chodzić do kosmetyczki. Polecam poczytać blogi lub obejrzeć filmy z tej dziedziny, gdyż to skomplikowana sprawa na początek.

Jak malować paznokcie?

Zapewne istnieje kilka różnych technik. Proponuję w ten sposób: Najpierw można posmarować dłonie kremem, zmyć wacikiem nasączonym zmywaczem stary lakier. Warto zadbać o nawilżenie skórek i usunąć ich nadmiar.

Następnie należy dostosować kształt płytki. Można użyć do tego średnioziarnistego pilnika, albo obcinaczki do paznokci i wyrównać pilnikiem. Ja używam szklanego pilnika za kilkanaście złotych. Tańsze mogą tracić swoje właściwości, papierowe nie nadają się do mycia pod wodą. Swoim paznokciom nadaję paznokciom kształt migdałków, piłując po bokach i mniej na środku. Usuwamy opiłki, czyścimy płytki paznokcia (polerujemy i odtłuszczamy). Paznokcie mają różne formy, w zależności od genów, warto porównać jaki kształt będzie nam pasował. Teraz możemy malować!

Technika malowania paznokci

Mając przygotowane paznokcie możemy zacząć malowanie. Połóż dłoń na stole, co zapewni stabilność. Nałóż najpierw odżywkę-bazę na całą płytkę. Nabierz lakier, zdejmując nadmiar płynu, przyłóż pędzelek na środku paznokcia, 1-2 mm od skórki. Delikatnym ruchem dociągnij do niej, a następnie równo do przeciwległej krawędzi. Następnie przyłóż w to samo miejsce i pomaluj lewy i prawy bok. Powtórz tak z każdym paznokciem. Chwilę odczekaj na podeschnięcie. Jak nie nakładasz koloru, zaleca się położyć dwie warstwy odżywki.

W podobny sposób pomaluj kolorowym lakierem, tutaj warto robić to ostrożniej. Uważaj, by nie pojechać za daleko pędzelkiem. Lepiej zostawić fragment niepomalowany, szczególnie po bokach płytki paznokcia. Na kolor można też dodać brokat. Między warstwami warto chwilkę odczekać. Top coat kładziemy według instrukcji na opakowaniu – po paru minutach lub po wyschnięciu poprzednich warstw. Ponoć pomalowanie też krawędzi przy opuszkach ogranicza ilość odprysków, robię to kolorem lub lakierem nawierzchniowym.

Infografika, poradnik krok po kroku jak malować paznokcie.
Info grafika. Poradnik jak krok po kroku malować paznokcie.

Oczywiście to nie jedyna i najlepsza metoda malowania paznokci. Pędzle są różnej szerokości, czasem można na dwa razy, a nie na trzy jak w tym przykładzie. Tutaj mogę polecić przestudiowanie blogów i filmów o malowaniu paznokci. Miłego bycia sobą! 🙂


Opublikowano

/ ostatnio zmodyfikowano

w

przez

Komentarze

3 odpowiedzi na „Dojrzewanie transpłciowych kobiet a malowanie paznokci”

 1. Awatar Beti
  Beti

  I tak jesteś większą znawczynią malowania paznokcie odemnie.😊

  1. Awatar Ka
   Ka

   Nie wiem, czy mogę to uznać za komplement, ale chyba tak? 😉

 2. Awatar Andrea Paula Gaschin
  Andrea Paula Gaschin

  Dziękuję Ci za prowadzenie tego bloga. WIELKIE SERCE 💚 odemnie i miliardy róż 🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹, KOCHAM malować pazurki mam tak od dziecka.

Śmiało skomentuj:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadaj śmiało pytanie!

Nie przegap nic!

Join 48 other subscribers

Wesprzyj działalność Ka

Działam od lat. Moim paliwem jest dawanie innym wsparcia. Cieszę się z każdego podziękowania, udostępnienia, potwierdzenia, że moje działania są ważne i mają wartość. Nawet 5 zł będzie dla mnie ogromnym wsparciem! Dziękuję, że jesteście! 💜

Cyklicznie: Logo Patronite

Jednorazowo: Darowizna (kartą, przelewem)