Grupa wsparcia dla osób transpłciowych – iść, czy nie iść?

Grupa wsparcia dla osób transpłciowych to spotkanie przede wszystkim na żywo, z innymi osobami transpłciowymi z okolicy, prowadzone pod opieką psycholożki lub psychologa. Przyjście na spotkanie nie kosztuje, a może pomóc osobom dyskryminowanym. Wystarczy przełamać naturalnych strach przed czymś nowym. Na tego typu spotkaniach najwięcej zyskują osoby zaczynające walkę o siebie. Moim zdaniem warto iść, jednak jeśli się wahasz, to doczytaj do końca. 🙂

Grupa wsparcia – co to jest?

Grupa wsparcia to jak sama nazwa wskazuje, inicjatywa mająca pomagać osobom uczestniczącym w niej, skupiająca osoby o podobnych problemach, chcące podzielić się swoimi uczuciami, zasięgnąć porady specjalistów, poznać inne osoby w takiej sytuacji, chcące uzyskać zrozumienie. Należy odróżnić grupy istniejące w internecie, od stacjonarnych grup wsparcia, spotykających się na żywo. W internecie są to czaty, fora, grupy na Facebooku i innych portalach społecznościowych skupiające osoby zmagające się z danym problemem. Na żywo, w realnym świecie, są to spotkania moderowane przez psychologa. W tej formule odbywają się one regularnie, w stałym miejscu i czasie. Ten wpis dotyczy grup wsparcia dla osób transpłciowych, jednak są też inne np. dla osób zmagających się z problemem alkoholowym, dyskryminacją ze względu na nieheteronormatywność itp.

Grupy wsparcia dla osób transpłciowych spotykają się w wielu miastach Polski. Większość z nich powstała z inicjatywy Fundacji Trans-Fuzja, choć nie wszystkie mają cokolwiek z nią wspólnego. Często spotkania są możliwe dzięki lokalnym stowarzyszeniom i grupom nieformalnym osób LGBT+. Wsparcie miejscowych stowarzyszeń może polegać na udostępnieniu miejsca, opublikowaniu ogłoszenia, koordynacji, lub sfinansowaniu wynagrodzenia dla osoby prowadzącej grupę.

Rodzaje grup dla osób transpłciowych

Grupa wsparcia – jest to najczęstsza forma. Tego typu grupę prowadzi psycholog-seksuolog, z doświadczeniem z dziedziny transpłciowości. Zapewnia to właściwą atmosferę do poruszania trudnych tematów. Spotkania są za zamkniętymi drzwiami – nie ma obaw o podsłuchiwanie przez osoby postronne. Tego typu grupa może mieć różną tematykę – dla osób transpłciowych, transseksualnych, dla rodziców i bliskich, dla osób bardziej zaawansowanych w tranzycji. Zazwyczaj nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.

Grupa samopomocowa, towarzyska – tego typu spotkania czasem są alternatywą lub uzupełnieniem dla grup z psychologiem, czasem próbują zastępować brak tych pierwszych. Są to spotkania osób transpłciowych, które zazwyczaj dobrze się rozumieją, bo mają podobne doświadczenia i problemy. Spotkania odbywają się w kawiarniach, w plenerze, na plaży, czy w siedzibie jakiegoś zaprzyjaźnionego stowarzyszenia.

Istnieją również grupy dla osób dyskryminowanych ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Na tego typu ogólne spotkanie może przyjść każda osoba dyskryminowana, zazwyczaj identyfikującą się ze społecznością LGBTQIAP+ (lesbijka, gej, osoba biseksualna, transpłciowa, interpłciowa, aseksualna, panseksualna).

Wsparciem mogą też być inne spotkania integracyjne, wspierające, motywujące, edukujące. Przykładowo, w Tolerado działa Grupa Młodzieżowa, z limitem wiekowym 25 lat. Spotkasz tam młode osoby transpłciowe, niebinarne, lesbijki, gejów. W tej grupie bywają osoby nawet 14-letnie, chodzące do szkoły średniej, liceum, technikum.

Gdzie szukać informacji o terminach i miejscach spotkań?

Warto zacząć od stron i profili na Facebooku lokalnej organizacji LGBT+. Drugim krokiem powinno być sprawdzenie w Trans-Fuzji (Warszawa, Kraków, Opole, Lublin). Spotkania organizują m.in. Tolerado (Trójmiasto, Gdańsk), Stonewall (Poznań), Tęczówka (Katowice), Fabryka Równości (Łódź), Lambda Szczecin.

Najprawdopodobniej nie mam pełnych informacji z innych okolic niż Trójmiasto. Dlatego, jeżeli wiesz o jakiejś grupie spotkaniowej dla osób transpłciowych, transseksualnych, trans, proszę o kontakt.

Grupy wsparcia w Trójmieście

W Trójmieście mamy dwie grupy wsparcia i jedną samopomocową. Grupa wsparcia dla osób bliskich i rodziców osób transpłciowych spotyka się raz miesiącu, w piątek poprzedzający ostatnią sobotę, o 18:00, w Europejskim Centrum Solidarności (ECS), sala 3.35.

Podobnie odbywają się spotkania grupy wsparcia dla osób transpłciowych. Są one w tym samym miejscu (ECS, sala 3.35), lecz w ostatnią sobotę miesiąca, o 17:00. Obie działają w ramach stowarzyszenia Tolerado, pod patronatem fundacji Trans-Fuzja.

Spotkania samopomocowej grupy towarzyskiej odbywają się w wybraną sobotę miesiąca, o 17:00, w kawiarni, zazwyczaj we Wrzeszczu, zależnie od terminu grupy wsparcia i innych kolidujących wydarzeń organizatorek (Ka i Sindi). Ogłoszenia znajdziesz na tym blogu. 🙂

Kto może przyjść na taką grupę?

Jak sama nazwa wskazuje, na taką grupę może przyjść każda osoba transpłciowa, a także poszukująca swojej identyfikacji płciowej lub jej niepewna. Zazwyczaj na grupę można przyprowadzić bliską osobę towarzyszącą. Te wydarzenia nie mają na celu edukowania osób cispłciowych (identyfikujących się z płcią przypisaną przy urodzeniu).

Anoniomowa transpłciowa nastolatka:

Nie mam żadnego papierka od psychologów, że jestem trans, mogę i tak przyjść?

Tak! Nie ma testu na płeć. Wystarczy, że czujesz się osobą transpłciową, lub kwestionujesz i nie identyfikujesz z płcią przypisaną przy urodzeniu. Ważna jest Twoja osobista identyfikacja, nikt nie będzie sprawdzał papierków od lekarzy. Natomiast lekarze i psycholodzy, zadając odpowiednie pytania, pomogą odkryć Twoją faktyczną płeć. Na spotkanie możesz przyjść zarówno przed oficjalną diagnozą jak i po niej. Na początku robi się rundkę zapoznawczą, każda osoba się przedstawia, mówi jakiego imienia i jakich zaimków używa.

Po co się spotykać?

Warto zadać sobie jedno pytanie: czego oczekujesz od grupy wsparcia? Mnie pierwsze spotkanie grupy wsparcia (w 2015 roku), pozwoliło uwierzyć, że da się z sukcesem przejść tranzycję. Przekonałam się na żywo, że takie osoby istnieją. 😉 Jednak Ty możesz mieć inne potrzeby, to naturalne. Spotkania mogą być miejscem wymiany wiedzy o tranzycji, lekarzach, specjalistach, ale też wymianą doświadczeń związanych z coming outami. Po pewnym czasie przychodziłam tam z sentymentu do miejsca i osób dawałam wsparcie innym osobom.

Zarówno formalne, jak i nieformalne spotkania grup wsparcia to okazja do po przebywania w przyjaznym środowisku, poznania ciekawych osób i nawiązania tak ważnych dla zdrowia psychicznego więzi społecznych. Pamiętaj, że nie musisz być samo ze swoimi problemami, nie musisz się izolować. Jeśli masz wspierające otoczenie to tym lepiej, możesz przyjść, aby być wsparciem dla kogoś innego. Na takich spotkaniach mogą się nawiązać bliskie przyjaźnie i luźniejsze znajomości.

Jak się ubrać?

Wygodnie i komfortowo. Ważne, by czuć się swobodnie. Nie musisz być na HRT (terapii hormonalnej), mieć passingu, ubrań adekwatnych do identyfikacji płciowej. Możesz być transseksualną kobietą, ubrać się bardzo męsko, mówić niskim głosem, a wszystkie osoby muszą respektować Twoje preferowane imię i zaimki. Tak samo możesz być trans mężczyzną, wyglądać jak dziewczyna i przedstawić się męskim imieniem, swoim jeszcze wysokim głosem. Nie czekaj, aż Twoje ciało się zmieni, aż nabierzesz więcej pewności. Ja żałowałam, że pół roku zwlekałam, a naciśnięcie klamki zajęło mi dobry kwadrans. 😉

Zostaw komentarz:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.