Grupa wsparcia dla osób transpłciowych – iść, czy nie iść?

Grupa wsparcia dla osób transpłciowych – iść, czy nie iść?

Grupa wsparcia dla osób transpłciowych to spotkanie przede wszystkim na żywo, z innymi osobami transpłciowymi z okolicy, prowadzone pod opieką psycholożki lub psychologa. Przyjście na spotkanie nie kosztuje, a może pomóc osobom dyskryminowanym. Wystarczy przełamać naturalnych strach przed czymś nowym. Na tego typu spotkaniach najwięcej zyskują osoby zaczynające walkę o siebie. Moim zdaniem warto iść, jednak jeśli się wahasz, to doczytaj do końca. 🙂

Grupa wsparcia – co to jest?

Grupa wsparcia to jak sama nazwa wskazuje, inicjatywa mająca pomagać osobom uczestniczącym w niej, skupiająca osoby o podobnych problemach, chcące podzielić się swoimi uczuciami, zasięgnąć porady specjalistów, poznać inne osoby w takiej sytuacji, chcące uzyskać zrozumienie. Należy odróżnić grupy istniejące w internecie, od stacjonarnych grup wsparcia, spotykających się na żywo. W internecie są to czaty, fora, grupy na Facebooku i innych portalach społecznościowych skupiające osoby zmagające się z danym problemem. Na żywo, w realnym świecie, są to spotkania moderowane przez psychologa. W tej formule odbywają się one regularnie, w stałym miejscu i czasie. Ten wpis dotyczy grup wsparcia dla osób transpłciowych, jednak są też inne np. dla osób zmagających się z problemem alkoholowym, dyskryminacją ze względu na nieheteronormatywność itp.

Grupy wsparcia dla osób transpłciowych spotykają się w wielu miastach Polski. Większość z nich powstała z inicjatywy Fundacji Trans-Fuzja, choć nie wszystkie mają cokolwiek z nią wspólnego. Często spotkania są możliwe dzięki lokalnym stowarzyszeniom i grupom nieformalnym osób LGBT+. Wsparcie miejscowych stowarzyszeń może polegać na udostępnieniu miejsca, opublikowaniu ogłoszenia, koordynacji, lub sfinansowaniu wynagrodzenia dla osoby prowadzącej grupę.

Rodzaje grup dla osób transpłciowych

Grupa wsparcia – jest to najczęstsza forma. Tego typu grupę prowadzi psycholog-seksuolog, z doświadczeniem z dziedziny transpłciowości. Zapewnia to właściwą atmosferę do poruszania trudnych tematów. Spotkania są za zamkniętymi drzwiami – nie ma obaw o podsłuchiwanie przez osoby postronne. Tego typu grupa może mieć różną tematykę – dla osób transpłciowych, transseksualnych, dla rodziców i bliskich, dla osób bardziej zaawansowanych w tranzycji. Zazwyczaj nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.

Grupa samopomocowa, towarzyska – tego typu spotkania czasem są alternatywą lub uzupełnieniem dla grup z psychologiem, czasem próbują zastępować brak tych pierwszych. Są to spotkania osób transpłciowych, które zazwyczaj dobrze się rozumieją, bo mają podobne doświadczenia i problemy. Spotkania odbywają się w kawiarniach, w plenerze, na plaży, czy w siedzibie jakiegoś zaprzyjaźnionego stowarzyszenia.

Istnieją również grupy dla osób dyskryminowanych ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Na tego typu ogólne spotkanie może przyjść każda osoba dyskryminowana, zazwyczaj identyfikującą się ze społecznością LGBTQIAP+ (lesbijka, gej, osoba biseksualna, transpłciowa, interpłciowa, aseksualna, panseksualna).

Wsparciem mogą też być inne spotkania integracyjne, wspierające, motywujące, edukujące. Przykładowo, w Tolerado działa Grupa Młodzieżowa, z limitem wiekowym 25 lat. Spotkasz tam młode osoby transpłciowe, niebinarne, lesbijki, gejów. W tej grupie bywają osoby nawet 14-letnie, chodzące do szkoły średniej, liceum, technikum.

Gdzie szukać informacji o terminach i miejscach spotkań?

Warto zacząć od stron i profili na Facebooku lokalnej organizacji LGBT+. Drugim krokiem powinno być sprawdzenie w Trans-Fuzji (Warszawa, Kraków, Opole, Lublin). Spotkania organizują m.in. Tolerado (Trójmiasto, Gdańsk), Stonewall (Poznań), Tęczówka (Katowice), Fabryka Równości (Łódź), Lambda Szczecin.

Najprawdopodobniej nie mam pełnych informacji z innych okolic niż Trójmiasto. Dlatego, jeżeli wiesz o jakiejś grupie spotkaniowej dla osób transpłciowych, transseksualnych, trans, proszę o kontakt.

Grupy wsparcia w Trójmieście

Przez pandemię Covid-19 grupy Tolerado zostały przeorganizowane w 2020 roku. Grupa wsparcia dla osób transpłciowych, niebinarnych i kwestionujących swoją tożsamość płciową odbywała się online na Zoom (wróciła już do ECS). W celu otrzymania linka do dołączenia należało napisać na e-mail tolerado@tolerado.org. Grupę wsparcia dla rodziców i bliskich zastąpiły konsultacje 1:1, tak jak powyżej, należy napisać e-mail do Tolerado. Grupa towarzyska została przeniesiona na Discord Thelp, obecnie jest online i na żywo.


W Trójmieście mamy grupy wsparcia i samopomocową. Grupa wsparcia dla osób bliskich i rodziców osób transpłciowych spotyka się raz miesiącu, w piątek poprzedzający ostatnią sobotę, o 18:00, w Europejskim Centrum Solidarności (ECS), sala 3.35. Obecnie są konsultacje 1:1 w formie online, należy się umówić przez email: tolerado@tolerado.org.

Stowarzyszenie Tolerado prowadzi grupę wsparcia dla osób transpłciowych, niebinarnych i różnorodnych płciowo. Są one w ECS, sala 3.35, zazwyczaj w ostatnią sobotę miesiąca, o 17:00 do 19:00. Spotkania prowadzi psycholożka Magdalena Nowacka, warto napisać przed pierwszym przyjściem: tolerado@tolerado.org.

Magda (z tego bloga) prowadzi spotkania samopomocowej grupy towarzyskiej (wsparciowo-rozwojowej) odbywają się:
na żywo: zazwyczaj w trzecią sobotę miesiąca, w siedzibie Tolerado we Wrzeszczu,
online: zazwyczaj w pierwszą sobotę miesiąca, na publicznym kanale głosowym na serwerze Discord THelp. 🤖

Ogłoszenia o nich znajdziesz na tym blogu, możesz też pisać: magda@blogka.pl. 🤗

Kto może przyjść na taką grupę?

Jak sama nazwa wskazuje, na taką grupę może przyjść każda osoba transpłciowa, a także poszukująca swojej identyfikacji płciowej lub jej niepewna. Zazwyczaj na grupę można przyprowadzić bliską osobę towarzyszącą. Te wydarzenia nie mają na celu edukowania osób cispłciowych (identyfikujących się z płcią przypisaną przy urodzeniu).

Anoniomowa transpłciowa nastolatka:

Nie mam żadnego papierka od psychologów, że jestem trans, mogę i tak przyjść?

Tak! Nie ma testu na płeć. Wystarczy, że czujesz się osobą transpłciową, lub kwestionujesz i nie identyfikujesz z płcią przypisaną przy urodzeniu. Ważna jest Twoja osobista identyfikacja, nikt nie będzie sprawdzał papierków od lekarzy. Natomiast lekarze i psycholodzy, zadając odpowiednie pytania, pomogą odkryć Twoją faktyczną płeć. Na spotkanie możesz przyjść zarówno przed oficjalną diagnozą jak i po niej. Na początku robi się rundkę zapoznawczą, każda osoba się przedstawia, mówi jakiego imienia i jakich zaimków używa.

Po co się spotykać?

Warto zadać sobie jedno pytanie: czego oczekujesz od grupy wsparcia? Mnie pierwsze spotkanie grupy wsparcia (w 2015 roku), pozwoliło uwierzyć, że da się z sukcesem przejść tranzycję. Przekonałam się na żywo, że takie osoby istnieją. 😉 Jednak Ty możesz mieć inne potrzeby, to naturalne. Spotkania mogą być miejscem wymiany wiedzy o tranzycji, lekarzach, specjalistach, ale też wymianą doświadczeń związanych z coming outami. Po pewnym czasie przychodziłam tam z sentymentu do miejsca i osób dawałam wsparcie innym osobom.

Zarówno formalne, jak i nieformalne spotkania grup wsparcia to okazja do po przebywania w przyjaznym środowisku, poznania ciekawych osób i nawiązania tak ważnych dla zdrowia psychicznego więzi społecznych. Pamiętaj, że nie musisz być samo ze swoimi problemami, nie musisz się izolować. Jeśli masz wspierające otoczenie to tym lepiej, możesz przyjść, aby być wsparciem dla kogoś innego. Na takich spotkaniach mogą się nawiązać bliskie przyjaźnie i luźniejsze znajomości.

Jak się ubrać?

Wygodnie i komfortowo. Ważne, by czuć się swobodnie. Nie musisz być na HRT (terapii hormonalnej), mieć passingu, ubrań adekwatnych do identyfikacji płciowej. Możesz być transseksualną kobietą, ubrać się bardzo męsko, mówić niskim głosem, a wszystkie osoby muszą respektować Twoje preferowane imię i zaimki. Tak samo możesz być trans mężczyzną, wyglądać jak dziewczyna i przedstawić się męskim imieniem, swoim jeszcze wysokim głosem. Nie czekaj, aż Twoje ciało się zmieni, aż nabierzesz więcej pewności. Ja żałowałam, że pół roku zwlekałam, a naciśnięcie klamki zajęło mi dobry kwadrans. 😉

Grupy wsparcia online

Niestety, nie zawsze mamy możliwość spotkania się stacjonarnie, choć jest to najpełniejsza forma kontaktu międzyludzkiego. Nie będę tutaj wymieniała powodów, przez które pozostają nam spotkania zdalne, czy różne społeczności internetowe. Linki do wielu z nich znajdziecie w zakładce Linki, polecam sprawdzić!

Oprócz grup ogólnych, dla osób transpłciowych i niebinarnych, są też grupy bardziej tematyczne. Jedne służą wymianie śmieszków, drugie dotyczą np. operacji, czy osób transkobiecych.

Grupa wsparcia dla rodziców

Szczególnie istotna jest grupa Transpłciowość w rodzinie, jest ona przeznaczona dla rodziców i osób bliskich. Tą grupą zajmuje się Ewelina Negowetti, jest to tajna grupa na Facebooku. Aby dołączyć do tej grupy, należy się z nią skontaktować, wystarczy napisać e-mail: ewelk@icloud.com.


Opublikowano

/ ostatnio zmodyfikowano

w

przez

Komentarze

Śmiało skomentuj:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadaj śmiało pytanie!

Nie przegap nic!

Join 49 other subscribers

Wesprzyj działalność Ka

Działam od lat. Moim paliwem jest dawanie innym wsparcia. Cieszę się z każdego podziękowania, udostępnienia, potwierdzenia, że moje działania są ważne i mają wartość. Nawet 5 zł będzie dla mnie ogromnym wsparciem! Dziękuję, że jesteście! 💜

Cyklicznie: Logo Patronite

Jednorazowo: Darowizna (kartą, przelewem)