Linki – o transpłciowości i dla osób transpłciowych

O transpłciowości czasem warto poczytać u źródła znającego temat z autopsji – samych osób transpłciowych, transseksualnych. Niestety w naszym kraju mało jest takich osób, szczególnie transseksualnych kobiet. Większość aktywnych blogów jest autorstwa transpłciowych mężczyzn. Pewnie patriarchalna kultura ma w tym swój znaczący udział. W końcu co wpływa na decyzję o tym, by się ujawnić w społeczeństwie jak nie samo społeczeństwo i jego (domniemane często) reakcje? Poniżej znajdziecie linki do nich.

Gdzie jest Ka, transpłciowa dziewczyna?

Oprócz tego bloga znajdziesz mnie w sieci na Facebooku, tam dzielę się newsami wraz z moją opinią o nich. Dość aktywna też jestem na Instagramie, tam w relacjach można się dowiedzieć o moich planach, co aktualnie robię oraz przeczytać odpowiedzi na pytania do mnie. Powiadomienia o nowych wpisach też udostępniam na Twitter. Jestem też na serwerze Discord dla osób transpłciowych.

Oprócz tego mam sklep z koszulkami, nie zarabiam na nich, robię to dla „ideologii LGBT”. Są wzory otwarcie wspierające osoby transpłciowe, np. hasłem Trans Lives Matter, bardziej subtelne jak Love is Love, tęczowe jak Miłość łączy nas jak chce, a także co najwyżej lewackie wzory. Wszystkie grafiki można umieszczać w generatorze na dowolne produkty dostępne w sklepie – torby, kubki, topy i bluzy.

Baza specjalistów dla osób transpłciowych

Mapa lekarzy, psychologów i grup wsparcia: Mapy Google.

Dane zbiera Angry Trans, polecam! Sama mu podsyłam, jak się dowiaduję o czymś. Społecznie dbamy o jej aktualizację.

Artykuły o transpłciowości – linki warte uwagi

Niebinarność – Dominik Haak, Fundacja Q.

Dwa artykuły o różnicowaniu płci napisane przez lekarza endokrynologa z 2013 roku – Czy płeć jest uwarunkowana genetycznie i jego ciąg dalszy. Pierwszy podaję jako Cache Google. Przy okazji polecam stronę o interpłciowości i moją relację ze spotkania o interpłciowości.

Na polskiej części Reddit było AMA z osobą transseksualną po korekcie, operacjach. Jak się okazało w trakcie diagnostyki – jest też osobą interpłciową.

Polskie społeczności dla osób transpłciowych

Fora internetowe:

Grupy na Facebooku:

Czaty: THelp polski serwer Discorda (kanały tekstowe i głosowe, tematyczne). Aby pisać, należy zarejestrować konto i potwierdzić e-mail. Dostęp do większości kanałów jest możliwy po weryfikacji.

Polskie blogi

Kolejność trochę losowa, spróbuję od tych najbardziej aktywnych ostatnio i mających najwięcej wartościowej treści. Jak wspomniałam, mało trans kobiet się pokazuje choćby w formie pisanej.

  • … i pewnie kilka, o których nie wiem.

Ponadto Sara Temer co jakiś czas umieszcza vlogi o transpłciowości na YouTube.

Linki do archiwalnych blogów

Te blogi już raczej nigdy nie otrzymają aktualizacji, ale mogą być ciekawym archiwum. Czytajcie, póki działają. 😉

  • Blog transseksualistki – simplenati  – ostatni wpis wrzesień 2015.
  • Pamiętnik V – W poszukiwaniu spokoju – opis operacji SRS w Tajlandii w 2014 roku.
  • ABC Transseskualizmu – blog trans kobiety, wpisy z 2016 roku.
  • Trans man club – blog aktywny do 2016 roku.
  • Trans-przemyślenia – blog transseksualnej kobiety (m/k), aktywny do 2015 roku.
  • Były też blogi na portalu blog.pl, jednak został on zamknięty przez właściciela – Onet. Tak samo już nie istnieje strona bloog.pl, gdzie też było kilka blogów… A za chwilę zamyka się blox.pl, gdzie jest „Punkt trans”.

W miarę możliwości postaram się aktualizować stronę. Jeśli znasz ciekawe linki warte umieszczenia – zamieść je w komentarzu poniżej lub wyślij mi na maila podanego tutaj.

Zostaw komentarz:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.