Niebieskie forum — transseksualizm.pl

Niebieskie forum to najstarsza i nadal działająca strona poświęcona transpłciowości, albo jak piszą — transseksualizmowi. Zawiera dwie części: część publiczną — portal, oraz zamkniętą — forum, na którym są najświeższe informacje. Niektóre z nich można przeczytać tylko tam. Sam portal zawiera mało aktualną wiedzę, opartą o standardy ICD-10 sprzed 30 lat. Nazwa wzięła się od koloru tła, na stronie zawsze były wyraziste niebieskie barwy.

Niebieska strona (portal)

Informacje na Niebieskiej stronie w momencie jej powstawania były jedynym i najlepszym źródłem wiedzy na temat transpłciowości, ówcześnie zwanej transseksualnością lub transseksualizmem, zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (pozycja F64.0 Transseksualizm). W tym spisie chorób opracowanym w latach 80, przyjętym przez WHO w 1990 roku, a obowiązującym w Polsce od 1996 roku, przypadki niezgodności płci i dysforii płciowej są traktowane jako zaburzenie psychiczne. W spisie ICD-10 wyróżnia się także pojęcie transwestytyczności „F64.1 – Transwestytyzm o typie podwójnej roli”. Transpłciowość ujawnianą u dzieci przed dojrzewaniem opisano jako „F64.2 – Zaburzenia identyfikacji płciowej w dzieciństwie”. Ponadto spis wyróżnia jeszcze „inne zaburzenia identyfikacji płciowej” (F64.8) oraz ogólne, nieokreślone zaburzenia identyfikacji płciowej (F64.9). Ta klasyfikacja ma realnie przestać obowiązywać w 2022 roku. Na transseksualizm.pl te pojęcia pokazane są jako aktualnie obowiązujące. Większość tekstów datowana jest na 2008 i 2009 rok, choć można też znaleźć wpisy z 2002 roku.

Portal skupia się na tranzycji medycznej oraz ustaleniu płci przed sądem. Znajdziecie tam bazę polecanych lekarzy i psychologów oraz czarną listę specjalistów. Jednakże brakuje osób dbających o aktualność informacji, część wartościowych danych możecie przeczytać tylko w komentarzach ukrytego forum. Dlatego społeczność skupiona wokoło grup na Facebooku zaczęła nawet tworzyć mapę polecanych specjalistów. Niestety, Mapy Google mają ograniczone możliwości. Dlatego mam w planie stworzenie przejrzystej bazy u siebie.

Proces tranzycji

Na niebieskiej stronie w opisie procesu tranzycji prezentuje się model według, którego należy skierować pierwsze kroki do lekarza seksuologa. To zaszłość historyczna, seksuologowie byli pionierami w Polsce, jeżeli chodzi o opiekę medyczną dla osób transseksualnych. Na nieszczęście, popadli w homofobiczne stereotypy, zakładali binarność i zasadę przeciwieństwa płci.

Tranzycję lepiej natomiast zaczynać od opinii psychologicznej i w celu rozpoczęcia terapii hormonalnej znaleźć dobrego endokrynologa. Niestety, bardzo mało z nich ma odwagę to zrobić, nadal prościej jest o znalezienie seksuologa, który zajmie się tranzycją. Z przykrością zauważam, że seksuologowie zazwyczaj mają niewielką wiedzę o hormonach płciowych, mimo lat praktyki przyjmowania osób transpłciowych. Większość osób przestaje do nich przychodzić po otrzymaniu zaświadczenia do pozwu o ustalenie płci. Jednak z upływem lat, coraz mniej jest homofobicznych lekarzy. Mogę na przykład polecić dr. Bartosza Grabskiego, który świetnie sobie radzi z osobami niebinarnymi.

Sekcja prawna

W sekcji prawnej znaleźć można słynny w środowisku wzór pozwu oraz inne dokumenty. Niestety, powstały one dość dawno temu, wyglądają na napisane przez laika nieznającego się na prawie. Mimo to wiele osób ich używa. Parę wzorów można znaleźć w tym wpisie.

Niebieskie forum

Niebieskie forum to najbardziej znana nazwa strony, widoczna tylko na pasku karty w przeglądarce. Jednak nie mogłam jej odnaleźć w treści strony. Forum jest zamknięte dla osób niezarejestrowanych. Po założeniu konta musisz się przedstawić i oczekiwać na akceptację. Dopiero po niej widzimy działy niebieskiego forum. Osoby, które nie wpisują się w stereotypy, np. mają dzieci i chcą przejść tranzycję, nie zostaną mile powitane.

Niebieskie forum, podobnie jak portal zakłada binarność płci, dlatego osoby niebinarne za wiele informacji tutaj nie znajdą. Zawiera działy: ogólny, dla kobiet, i dla mężczyzn. Ci ostatni stanowią zauważalnie aktywniejszą grupę na forum. Zauważyłam, że przez ten utrudniony dostęp cześć osób chętniej opisuje przebieg operacji chirurgicznych. Znajdziemy je również w dziale dla kobiet, wśród opisów operacji korekty narządów płciowych SRS/GRS zwanych tutaj „operacją zmiany płci”. Co ważne, najnowsza z opisanych operacji została przeprowadzona w Polsce. Pojawiły się tam nawet dość nowe opisy operacji u dr. Pawła Szymanowskiego, który wykonuje „operację przywracania płci” w Centrum Zdrowia Kobiety Gyneka w Szpitalu na Klinach w Krakowie. Oferuje on dwie metody, z użyciem esicy (fragment jelita grubego) albo metodę inwersji.

Alternatywy dla Niebieskiej strony

Część z Was może zapytać jak nie wspomniane „niebieskie”, to co w zamian? Prawda jest smutna, nie ma dobrego zamiennika. Czasy też się zmieniły. Są grupki na Facebooku, jednak tam część osób musi występować pod deadnamem. Lepszą alternatywą wydaje się Discord i serwer THelp. Jednak oba te miejsca mają ogromny napływ informacji, przez to ważne tematy mogą zginąć w toku dyskusji. Planowane jest uruchomienie strony o transpłciowości, znam osobiście właścicielkę adekwatnej domeny. Zamierzam nieco jej w tym pomóc, jednak tworzenie wymaga jeszcze trochę czasu. 🙂