Podcast Między Uszami, sezon 2, od lewej 3 koła: rysunek Ka, logo podcastu, rysunek Magdy.

Podcast „Między Uszami” – dyskusje o transpłciowości

Dla wielu osób płeć jest jak powietrze: nie zauważają go, dopóki nie stracą tchu. My, osoby transpłciowe, zauważamy złożoność pojęcia płci. W Między Uszami dyskutujemy o transpłciowości, tożsamości płciowej, problemach osób transpłciowych, transfobii oraz tranzycji medycznej, społecznej i prawnej. Dzięki Magdzie podcast zyskuje dynamikę, po monologi Ka zapraszamy na bloga!

Reaktywacja podcastu, mamy drugi sezon!

Po ponad dwuletniej przerwie podcast doczekał się reaktywacji! Pod koniec 2022 roku nagrałyśmy trzy odcinki, tematem pierwszych dwóch jest passing. Pierwszy z odcinków opublikowałam na początku maja 2023 roku. Możecie znaleźć go tutaj na Blog Ka, miłego słuchania! Oprawa graficzna i muzyczna została przeze mnie odświeżona, logo pozostało bez zmian, jednak sposób jego pokazywania wszedł na wyższy poziom. Nagrałyśmy też nowe intro, które doczekało się własnej animacji. Jeżeli chcecie ją zobaczyć, to polecam odwiedzić kanał na YouTube. Miłego odbioru i zapraszam do komentowania oraz wspierania podcastu udostępnieniami. Nie zapomnij też o naszym Patronite, ale tylko wtedy jak się podobało! 🙃

Opis pierwszego sezonu

Transpłciowość to pozornie prosta dziedzina, jednak kryje się za nią wiele spraw, o których pewnie nigdy nie zdarzyło Ci się pomyśleć, np.: co jest między uszami, jak skomplikowane jest zagadnienie płci, niebinarność, passing, tranzycja? Zapraszam na podcast Między Uszami, gdzie znajdziesz dyskusje spokojnej Ka z momentami sarkastyczną Sindi.  Poruszamy różne kwestie dotyczące osób transpłciowych i transseksualnych, terapii hormonalnej, kwestii prawnych i medycznych, a także codziennego życia. Udało Ci się zauważyć, że niezależnie od płci zwracam się do Ciebie prawidłowo w tym opisie?

Prowadzące podcast

Ka – transpłciowa dziewczyna. Współprowadząca podcast Między Uszami. Jestem Ka i piszę Blog Transpłciowej Dziewczyny, działam w Tolerado, prowadzę spotkania. Dzielę się doświadczeniem z innymi trans kobietami i osobami transpłciowymi. Poruszam różne tematy dotyczące transpłciowości, terapii hormonalnej, kwestii prawnych i medycznych, a także codziennego życia. W prowadzeniu bloga pomagają mi różne osoby. Ty też możesz opisać własną historię, a ja ją opublikuję!

Ka, współprowadząca podcast Między Uszami

Magda, znana też jako Sindi. Współprowadząca podcast Między Uszami. Na co dzień szalona matka kotów prowadząca dom tymczasowy dla Fundacji Kot Spod Bloku. Moja radosna kocia rodzina to Florian, Bunio, Amber i Adolfik. Poza tym człowiek tabelka, żyjący z uprzykrzania ludziom życia Excelem, modelka-amatorka instagramowa (@sindi_magda) i jeszcze parę rzeczy innych.

Jeżeli chcesz do nas napisać, to pisz śmiało, adres znajdziesz na stronie kontaktowej!

Gdzie można słuchać podcast „Między Uszami”?

Logo: Podcast Między uszami - dyskusje o transpłciowości
Logo podcastu „Między Uszami”.

Zapraszamy do słuchania podcastu na Spotify oraz YouTube, znajdziesz też go na Anchor.fm, Pocket Casts, Stitcher, Player.fm, Podcast Addict i innych platformach. Obserwuj nas też na Facebooku, Instagramie, Twitterze oraz oczywiście na blogka.pl, gdzie będą się pojawiały informacje o nowych epizodach audycji.

Playlista podcastu na YouTube.

Subskrybuj podcast na Spotify!

Subskrybuj:

AnchorApple PodcastsBreakerCastBoxDeezerGoogle PodcastsPocketCastsPodcast RepublicPodchaserRSSSpotifySpreakerStitcherYouTubeTuneInAmazon MusicRadio Public

Możesz też dołączyć do wspierania na Patronite.pl, pomoc finansowa przeciwdziała wypaleniu, pozwala tworzyć podcast i utrzymać blog!

Czym są podcasty?

Podcast to coś takiego jak blog, tylko nie musisz czytać, wystarczy posłuchać, jest to audycja dźwiękowa. Zazwyczaj składają się z serii odcinków, przekazują pewną wiedzę na przeróżne tematy. W epizodach „Między Uszami” ma to formę dyskusji, jednak w niektórych podcastach mówi tylko jedna osoba. Możliwe też są wywiady, bardzo podobnie jak w tradycyjnym radiu, choć odtwarzane na żądanie. Można go nawet pobrać na telefon i przesłuchać będąc w miejscu bez internetu, używając ulubionej aplikacji.

Istnieją różne bazy podcastów, postarałam się o dodanie mojej audycji do najbardziej znanych miejsc. Jednak mając link RSS do audycji, można dodać do dowolnej aplikacji. Poniżej znajdziesz strony, gdzie na pewno znajdziesz podcast „Między Uszami”. Na YouTube oprócz dźwięku jest jeszcze spektrogram, który ożywa i reprezentuje głosy. Można się w tę animację wpatrywać bardzo długo! 

Skąd pomysł na audycję dźwiękową?

Już od dłuższego czasu chciałam mieć jakąś alternatywę do tekstu pisanego. Jednak było kilka przeszkód, niektóre natury psychicznej, inne bardziej natury fizycznej i technicznej. Pierwszą z nich była dysforia głosu, nie uznawałam swojego głosu za dobrze brzmiący. Na szczęście uporałam się z tym jakiś czas temu. Drugim problemem była różnica między głosem, jaki słyszymy podczas mówienia, gdzie słychać go przez kości wewnątrz głowy, a tym nagranym. Przez to brzmi inaczej, obco, nieznajomo, dziwnie, jednak tak nas słyszą inne osoby. To zjawisko dotyczy wszystkich osób, nie tylko transpłciowych.

Kolejnym problemem był brak warunków do nagrywania. Na szczęście udało mi się je poprawić, co prawda mój komputer nadal jest stary i głośno chodzi, notorycznie brak miejsca na dysku, jednak nagrania są wystarczającej jakości. W rozwiązaniu tych problemów technicznych możesz pomóc, udostępniając mój profil na Patronite, do tego każde tego typu docenienie mnie bardzo pomaga w trakcie pracy nad kolejnym materiałem. 🙂 

Napisała to Ka – transpłciowa dziewczyna, do usłyszenia!

Lista odcinków

  • Queer i fandom – Między Uszami S02E06

    Marta „Kodama” Tymińska i Anna „Agalatea” Jaworska, jako organizatorki gdyńskiego konwentu Pasja Minicon, opowiedziały o powiązaniach społeczności queer z fandomem. Zapraszamy na świetny wywiad o tym, że inkluzywność jest korzystna dla wszystkich osób, też dla mrówek pchających wózek po pochylni. Nawet jak nic teraz nie rozumiesz, to będzie interesujący! A w odcinku: ▶️  Spis rozdziałów… Posłuchaj odcinka podcastu!

  • Jak tranzycjonować ciało? Ćwiczenia i dieta – Między Uszami S02E05

    Jak tranzycjonować ciało z pomocą ćwiczeń i odpowiedniej diety? UWAGA, TEMAT WRAŻLIWY! W czasie tranzycji chyba każdej osobie przyszło pytanie: jak można pomóc hormonom? Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób ćwiczyć, aby sobie nie zaszkodzić, jak ominąć transfobię i dysforię. A może zastanawiasz się: jakie znaczenie ma dieta w procesie zmiany wagi: odchudzania i tycia. … Posłuchaj odcinka podcastu!

  • Z szafy do szafy, czyli zmiana ubrań – S02E04 Między Uszami

    Problem zmiany szafy w trakcie tranzycji społecznej skupia jak soczewka problemy cispłciowych kobiet. Dlatego poruszamy temat pierwszych zakupów zgodnych z płcią faktyczną, dobierania ubrań do sylwetki oraz gdzie tych ubrań szukać. A w odcinku:  Spis rozdziałów (0:00) Intro (1:00) Rozwinięcie (2:05) Historie Ka i Magdy (20:24) Lęki pierwszozakupowe (28:18) Porady, rozmiary i triki (47:23) Zakończenie… Posłuchaj odcinka podcastu!

  • Trans mężczyźni istnieją? Gościnnie: Michał – S02E03 Między Uszami

    Michał jest transpłciowym mężczyzną, zaprosiłyśmy go do podcastu Między Uszami, aby powiedział nam o tym jak transpłciowość wygląda z męskiej perspektywy. W kulturze trans mężczyźni właściwie nie istnieją, zmierzymy się ze stereotypami w tym temacie. W odcinku poruszamy temat spłaszczania klaty, binderów, packerów, operacji nazywanej jedynką albo topką. Te pojęcia brzmią obco? Na początku jest… Posłuchaj odcinka podcastu!

  • Passing, część 2 – S02E02 Między Uszami

    Passing, ciąg dalszy. W pierwszej części omówiłyśmy postrzeganie płci, jakimi aspektami się posługujemy do oceny płci osoby oraz jakie ma znaczenie głos, szczególnie w rozmowach telefonicznych. Tutaj dyskutujemy o pozostałych aspektach passingu, szczegóły poniżej, a treści w tym odcinku Między Uszami! W codziennym życiu spotykamy mnóstwo osób, chcąc nie chcąc oceniamy je. Jednak, co kryje… Posłuchaj odcinka podcastu!

  • Passing, część 1 – S02E01 Między Uszami

    Pierwszy odcinek drugiego sezonu podcastu Między Uszami, passing okazał się tak złożony, że jest w dwóch częściach, to jest pierwsza z nich. W codziennym życiu spotykamy mnóstwo osób, chcąc nie chcąc oceniamy je. Jednak, co kryje się pod naszym pierwszym wrażeniem? Czy passing obserwowanych osób jest adekwatny? Właśnie czym jest passing? Dziś o nim opowiemy!… Posłuchaj odcinka podcastu!

Komentarze

Śmiało skomentuj:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadaj śmiało pytanie!

Nie przegap nic!

Join 48 other subscribers

Wesprzyj działalność Ka

Działam od lat. Moim paliwem jest dawanie innym wsparcia. Cieszę się z każdego podziękowania, udostępnienia, potwierdzenia, że moje działania są ważne i mają wartość. Nawet 5 zł będzie dla mnie ogromnym wsparciem! Dziękuję, że jesteście! 💜

Cyklicznie: Logo Patronite

Jednorazowo: Darowizna (kartą, przelewem)