Filmy i seriale

Na tej stronie zamieszczam filmy i seriale dokumentalne, fabularne oraz różne inne materiały wideo poruszające temat płci, transpłciowości i transseksualności. Czasem są to linki do materiałów, czasem same opisy. Zależnie od dostępności ich w sieci.

Dokumentalne – filmy i seriale o transpłciowości

Rewolucja Gender – National Geographic

kadr Rewolucja gender 33:05 Hipokamp cis hetero mężczyzny i cis homoseksualnego mężczyzny, brak widocznych różnicJest to film dokumentalny, stworzony przez stację National Geographic. Porusza tematy związane z płcią i transpłciowością. Przedstawia interpłciowość, transpłciowość, osoby niebinarne, emki w różnym wieku, kaemów i historie transpłciowych dzieci, okraszone wiedzą naukową. Głównie pokazuje osoby z USA. Wzruszyła mnie wypowiedź matki o swojej transpłciowej nastolatce. Każde dziecko powinno takie wsparcie otrzymać!

kadr Rewolucja gender 33:08 Hipokamp cis kobiety i trans kobiety

Na kadrach widoczny jest hipokamp. Nie widać różnic między cis hetero mężczyzną i cis homo mężczyną. Tak samo nie widać różnic między cis kobietą, a trans kobietą. Być może kiedyś to będzie kryterium oceny płci.

W oryginale bardzo dobry dokument, niestety polskie tłumaczenie ma wiele do życzenia. Niektóre przedstawione definicje uprościli, czasem mają problem z dobraniem właściwej formy. W języku polskim mamy o wiele więcej wyrazów wskazujących na płeć. Tam niektóre osoby używały “they” w stosunku do siebie. Była też m/k lat około 80, 40 lat żyła w męskiej roli, nie ukrywa tego. Całość jej wypowiedzi była przetłumaczona w formie męskiej. 🙁 Polski zwiastun – Powiązane filmy na YT

Trans Reality – rosyjski serial

TransReality Episode 1“They’re neither completely male nor female; sometimes they refer to themselves as “third gender”. Many feel a conflict between their assigned sex and their own identities – essentially that they were born into the wrong type of body.”

Nie martwcie się, są angielskie napisy, był też kiedyś chyba w polskiej TV. Opowiada o różnych transpłciowych osobach. Skupiając się na jednej z nich – Kira, oficjalnie Kiryll. Wygląda ona bardzo androgynicznie, poznajemy niełatwe relacje rodzinne, opowiada o latach szkolnych. Pracuje jako modelka. Ciężko nazwać ją facetem, jak to raz ktoś uczynił. Ja bym za takie coś zabiła. Serial pokazuje jej tranzycję, włącznie z operacją i zmianą dokumentów. Bez operacji, nie można tam zmienić dokumentów. Warunek sprzeczny z prawami człowieka. Poznajemy też osobę przedstawiającą się jako trzecią płeć – ani mężczyzna, ani kobieta – jest pomiędzy. Poznajemy też parę biorącą oficjalny ślub, obie w białych sukniach ślubnych. Ogólnie, oglądając ten serial stwierdziłam, że w Polsce jest trochę lepiej.

Through the Wormhole – Are There More Than Two Sexes?

Odcinek trzeci siódmego sezonu serialu dokumentalnego z Morganem Freemanem dotyczy kwestii płci. Wyjaśnia jak bardzo mylne jest postrzeganie płci jako binarnej kategorii. Zaczyna od poziomu testosteronu u sportowców, jego poziomy u kobiet  mogą się znacznie różnić, wręcz nachodząc na “męskie” stężenia. Podobnie mężczyźni mogą mieć naturalnie bardzo niski poziom tego hormonu. Nie da się wyraźnie oddzielić tym kryterium mężczyzn od kobiet. Podobnie z mózgami, tutaj też są różne wariacje możliwości. Dowiadujemy się też jak hormony wpływają na rozwój płci. O transpłciowości słyszymy dopiero w połowie. Jednak całkiem dobrze wyjaśnia tę kwestię, choć krótko. Omawia też jakie geny decydują o płci. Możemy też dowiedzieć się o płci mrówek.

The Trans List (2016)

Godzinna seria wywiadów z transpłciowymi ludźmi. Są osoby binarne, gender fluid, emki, kaemów też nie zabrakło. Formuła może wydawać się nudna, ale kto się wsłucha co mówią, nie straci tej godziny. Wystąpili: Kylar Broadus, Caroline Cossey, Amos Mac,Bamby Salcedo, Buck Angel, Miss Major Griffin-Gracy, Nicole Maines, Shane Ortega, Caitlyn Jenner, Alok Vaid-Menon, Laverne Cox. Niektóre mogą się wydawać kontrowersyjne, niektóre mało znane, niektóre miały ciężej  w życiu, ale każda z tych osób ma coś do przekazania. Trailer.

Filmy biograficzne, dramaty, komedie o transpłciowości

Boy Meets Girl (2014)

kadr Boy Meets Girl 00:40Komedia nie owijająca w bawełnę, główną bohaterką jest trans dziewczyna grana przez transseksualną dziewczynę. W filmie pokazane są jej losy w lokalnej społeczności. Pokazane są romanse i miłości, rozwój wydarzeń potrafi zaskoczyć. Zakończenie jest świetne, ale nie mogę go przecież zdradzić. 😉 Uwaga, jest nagość, podziwiam aktorkę za te sceny. Ja bym nie pozwoliła nawet komukolwiek zobaczyć. Trailer.

Dziewczyna z portretu (2015)

Oskarowa historia, właściwie dość luźna interpretacja książki o tym samym tytule. Książka była inspirowana historią Lili Elbe – jednej z pierwszych trans kobiet, jakie podały się operacji korekty płci. Jest to poruszająca historia bez szczęśliwego zakończenia. Oglądałam ten film niedługo po polskiej premierze, będąc jeszcze przed HRT. Niektóre sceny bardzo mną poruszyły, zbytnio wczułam się w bohaterkę filmu. Odtwórca (tak to był facet, Eddie Redmayne, zresztą uwielbiam go) całkiem nieźle poradził sobie z trudną rolą. Zwiastun.

Nowy świat (2015)

Film opowiada historie trojga imigrantów przyjeżdżających do Polski. Opiszę tylko trzecią z nich, dotyczy ona transseksualnej kobiety Ukrainki – Wiery. Przyjechała do Polski zostawiając za wschodnią granicą swojego syna wraz z jego matką, a swoją partnerką. Niestety partnerka umiera, a dziecko potrzebuje opieki. Ojciec Wiery przyjeżdża z wnukiem do Polski. Nie akceptuje, że “syn” jest kobietą, próbuje go zmusić do bycia facetem i wychowania syna. Natomiast dziecko nie ma problemu i uprzedzeń. Następuje tutaj konflikt między ojcem Wiery a nią samą. Materiał na cały film, niestety, to tylko krótka nowela.

Nowa dziewczyna (2014)

Film czeka w kolejce do obejrzenia. Jak tylko obejrzę spodziewajcie się krótkiej recenzji. Opis filmu:

“Młoda kobieta dokonuje zdumiewającego odkrycia o małżonku zmarłej niedawno przyjaciółki.”

Laurence Anyways (2012)

Film czeka w kolejce do obejrzenia. Opis: “W trzydzieste urodziny Laurence wyjawia swojej dziewczynie, że chce być kobietą. Oboje stawiają czoła procesowi zmiany korekty płci.” Z tym opisem nie mogę się zgodzić, pisał go zapewne cis facet. ;-P

Arianna (2015)

Film nie tyle o transpłciowości, tylko o osobie interseksualnej. Młoda dziewczyna poszukuje prawdy osobie, zaniepokojona brakiem miesiączki. Kluczowa okazała się wycieczka na wyspę gdzie była ostatnim razem mają trzy lata. Film nie jest z tych łatwych i przyjemnych. Trailer.

Fantastyczna kobieta (2017)

Film przedstawia związek mężczyzny z kobietą, transpłciową. Niestety jego rodzina w większości nie akceptuje tego faktu. Początek zapowiada się miło, jednak chwilę potem doświadcza długą serię transfobicznych ataków, także fizycznych. Historia kończy się prawie happy-endem. Prawie, film pozostawił u mnie pewien niedosyt. Dramat w którym główną rolę odgrywa transpłciowa kobieta – Daniela VegaZwiastun.

Filmy i seriale z wątkami transpłciowymi i LGBT

Sense8 (2015 – )

Serial o ósemce ludzi z całego świata, którzy są jednością. Pojawiają się wątki związane z seksualnością wszelkiego rodzaju, są lesbijki, geje, bi, czasem nawet orgie się zdarzają. A jedną z lesbijek jest trans kobieta – Nomi Marks. Grana przez trans kobietę Jamie Clayton. Trochę była moją idolką, komputery, hackowanie, do tego historia związana z nieakceptującą matką. A w drugim sezonie ślub jej siostry i wspaniała opowieść z tym związana. Wg mnie bardzo dobry serial, a za reżyserią stoją siostry Wachowskie – Lili i Lana. Również trans kobiety. What’s Up – uwielbiam tą wersję z serialu. Podobnie jak kilka wypowiedzi Nomi.

Huragan Bianca (2016)

Pojawia się tutaj co prawda wątek transseksualnej kobiety, jednak głównym bohaterem jest nauczyciel gej. Wyjeżdża z Nowego Yorku do małego miasteczka w stanie Teksas. Szybko jednak przekonuje się o panującej homofobii. Występuje też jako drag queen. Postanawia zwalczyć homofobię i uczynić szkołę przyjaźniejszą. Postać trans kobiety jest grana przez cis kobietę, przynajmniej mój transradar się nie włączył. Jednak lepiej tak, niż zwykle wybierani cis faceci. Trailer.

Film Kozaczki z pieprzykiem / Kinky Boots (2005)

Nie polecam polskiego opisu, angielski jest znacznie lepszy. Jest też musical o tym samym tytule. Upadająca fabryka zmienia profil – zaczyna produkować buty dla drag queen. Film świetnie się ogląda, jak to wiele komedii. Ta dodatkowo niszczy konserwatywne stereotypy płciowe. Trailer.

Jest jeszcze trochę filmów do opisania i do obejrzenia: m.in.: Piękny bokser (2003), Gabrielle albo skok anioła, Czy świat oszalał Transgender kids (2009),  Mów mi Marianna (2015), TransAkcja czyli historia Anny Grodzkiej, Mandarynka / Tangerine (2015), serial Transparent, Boys Don’t Cry (1999), Transamerica (2005), Dallas Buyers Club (2013), będę aktualizowała tą stronę.

5 Replies to “Filmy i seriale”

    1. Tak, warto. Część osób interpłciowych nie identyfikuje się z płcią przypisaną przy urodzeniu.
      Choć w opisie pomieszali tożsamość płciową z orientacją seksualną. Tożsamość to kto idzie do łóżka, a orientacja z kim.
      Ponadto, nie można wybrać płci. Co najwyżej odkryć swoją faktyczną tożsamość płciową. Może to być utrudnione, gdy się nie zgadza z przypisaną.

Zostaw komentarz:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.