Queer i fandom - podcast Między Uszami

Queer i fandom – Między Uszami S02E06

Marta „Kodama Tymińska i Anna „Agalatea” Jaworska, jako organizatorki gdyńskiego konwentu Pasja Minicon, opowiedziały o powiązaniach społeczności queer z fandomem. Zapraszamy na świetny wywiad o tym, że inkluzywność jest korzystna dla wszystkich osób, też dla mrówek pchających wózek po pochylni. Nawet jak nic teraz nie rozumiesz, to będzie interesujący! A w odcinku:

  • Blahaje i Minicon 💜
  • O leworęczności 💜
  • Kim jest „helper” 💜

▶️  Spis rozdziałów

  1. (0:00) Wstęp
  2. (4:56) Queer w fandomie
  3. (22:13) Queerowy wolontariat
  4. (40:45) Lista życzeń
  5. (44:55) Zakończenie

Podręcznik o zapewnieniu bezpieczeństwa https://fandom.org.pl/bezpieczny-konwent/

Wystąpiły: Ka i Magda z ⁠⁠blogka.pl⁠⁠ oraz Marta i Anna.

Montaż, animacje, postprodukcja: Ka – transpłciowa dziewczyna

Muzyka: Legacy of Vivaldi – Maksym Dudchyk z Pixabay

Nagrywane 19 grudnia 2023.

FB: ⁠⁠facebook.com/KaBlogTransplciowejDziewczyny⁠⁠

Insta: ⁠⁠instagram.com/blogka_pl⁠⁠

🎧 Podcast: ⁠⁠https://bit.ly/MiedzyUszami⁠⁠

💸 Wesprzyj mnie na Patronite: ⁠⁠https://bit.ly/KaPatronite⁠⁠

💰 Darowizny: ⁠⁠https://bit.ly/23KaSa

Co łączy queer i fandom?

Fandom to pojęcie określające społeczność osób fanowskich (fanów), szczególnie szeroko pojętej fantastyki. Jednak też używa się go do określania społeczności skupionych wokoło mangi, anime, planszówek, gier komputerowych, seriali i innych podobnych. Fandom jest aktywny: tworzy własne treści audio, wideo i pisane, spotyka się, a także przebiera się za ulubione postacie.

Pewnie dla starej gwardii rodem z pisma Fantastyka może się wydawać, że nic nie łączy tych dwóch społeczności. Fandom istnieje od dziesięcioleci. Jednak nawet wśród starszych osób z fandomu fantastyki są osoby queerowe, które dopiero teraz zyskują odwagę na wyjście z szaf. Kto nie słyszał o dziadach polskiej fantastyki? Choć niewątpliwie w polskim starym fandomie były historie homofobiczne i transfobiczne, to też znaczna część fandomu się od tego odcina.

Leworęczność i inkluzywność

Na inkluzywności, włączaniu osób o specjalnych potrzebach, zyskują wszystkie osoby. Czemu? Tworzymy wtedy środowisko przyjazne dla wszystkich osób, na udogodnieniach dla osób z niepełnosprawnościami fizycznymi zyskują też osoby pełnosprawne, np. „helperzy” z wózkiem z kartonami, gdy mogą skorzystać z pochylni zamiast schodów. Wydaje się, że fandom jest bogaty w osoby neuroróżnorodne, neuroatypowe, które mogą szybciej się przebodźcowywać, potrzebować wsparcia emocjalnego od „empatek”. Kiedyś nie było miejsca dla osób leworęcznych, aktualnie to nic dziwnego, ma akceptację. Analogię do historii leworęczności przytoczyłam w tym odcinku Między Uszami. Zapraszam do wysłuchania!

Pasja Minicon i Blåhaj

Zacytuję ze strony konwentu: Pasja Minicon to bezpłatny konwent fantastyczny organizowany przez Bibliotekę Gdynia wraz z grupą inicjatywną Ratel Squad. Skupia się na szeroko rozumianej fantastyce: tak literaturze, jak i najbardziej kreatywnych jej przejawów w kulturze popularnej.

Pierwsza edycja konwentu była jesienią w roku 2018, też w tym roku wystartowałam z @magda spotkania grupy towarzyskiej, jednak to czysty przypadek! W trakcie pandemii koronawirusa Pasja Minicon przeniósł się całkowicie do świata online. Wtedy też wystartowała jego odmiana: Minicon-chan, która zapełnia wakacje. Więcej o tym usłyszycie w tym odcinku podcastu.

Blåhaj, rekin ze sklepu meblowego

Wiele osób już poznało Blahaja, wielką pluszową maskotę z Ikea, który pomaga się zintegrować sensorycznie, przytulić do niego, poczuć się bezpieczniej. Jest też oficjalna mniejsza wersja oraz nieoficjalne dostępne w Chinach z wysyłką do kraju, np. blahaj-kot. Te maskotki upodobały sobie społeczności queerowe, osób transpłciowych, niebinarnych i różnorodnych płciowo.

Blahaja można oglądać w wielu miejscach na Pasja Minicon, był na przypinkach, grafikach, jak i fizycznie, nie, nie zostało to sponsorowane przez sklep, to oddolna inicjatywa, jednak z tego co wiem z wywiadu z Kodamą i Agalatea, to nadal można go zobaczyć w gdyńskiej Bibliotece z Pasją przy PPNT (Pomorski Park Naukowo Technologiczny). W jaki sposób ta maskotka znalazła się na konwencie i jakie miałała przyjęcie? Tego się dowiecie z podcastu Między Uszami, nasze gościnie pięknie o tym opowiedziały! Spoiler alert: ciepłe!

Gościnie Między Uszami

Anna 'Agalatea’ Jaworska
Awatar: Anna „Agalatea” Jaworska jako rysunkowa postać.

Anna „Agalatea” Jaworska

Anna „Agalatea” Jaworska (ona/jej) organizatorka konwentu Pasja Minicon w Gdyni od 2018 roku, konwentu Hikari w Poznaniu od 2022 roku i Pyrkonu na rok 2024.

Podczas organizacji konwentów zajmuje się administracją, wolontariuszami, gośćmi, technomagią i logistyką.
W wielu konwentach uczestniczy także jako prelegent i wolontariusz.
Lubi gadać o fandomach, mangach, BL i sci-fi. Grywa we wszystko: rpgi, planszówki oraz gry komputerowe.

Nerd po prostu, do tego w swojej IT pracy product owner, więc jeszcze organizować rzeczy potrafi w dużych grupach.
Na koniec najważniejsze: Anna „Agalatea” Jaworska lubi kotki. 🐈

Marta „Kodama” Tymińska

Marta „Kodama” Tymińska (ona/jej), doktor, z wykształcenia psycholożka i kulturoznawczyni. W swojej pracy naukowej skupia się przede wszystkim na grach cyfrowych i ich kulturotwórczej roli. Rozprawa doktorska poświęcona była studiom nad awatarami, bada również opowieści transmedialne, gry niezależne oraz relacje pomiędzy graczem, awatarem a emergentną narracją gier. Napisała kilka tekstów poświęconych kulturom fanowskim, jak również chętnie sięga po tematykę mangi i anime.

Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim na stanowisku adiunkta w Zakładzie Filmu i Mediów. Organizatorka wydarzeń poświęconych popkulturze (Pasja Minicon w Gdyni), animatorka kultury lokalnej, członkini Stowarzyszenia Arteria oraz aktywistka równościowa. W kinie ceni sobie przede wszystkim animacje w każdej formie. Edukatorka filmowa dzieci i młodzieży (a niekiedy osób w wieku senioralnym) od 2009 roku. Współpracowała przez 12 lat z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej oraz Akademią Filmową Multikina. Okazjonalnie oprowadza po Stoczni Gdańskiej śladami kobiet tam pracujących.

Marta „Kodama” Tymińska niedawno napisała z Piotrem Milewskim podręcznik i zeszyt ćwiczeń do projektowania gier pt. Gamebook Theoria. Prywatnie, wielbicielka papug, podróży, powieści (SF, fantasy, YA) oraz kuchni roślinnej.

Marta ‘Kodama’ Tymińska
Awatar: Marta „Kodama” Tymińska jako ork.

Gdzie znaleźć odcinek?

Podcast Między Uszami znajdziesz na swojej ulubionej platformie z podcastami, więc na pewno posłuchasz na Spotify lub obejrzysz na YouTube. Na tym ostatnim warto kliknąć dzwoneczek, aby nie przegapić żadnego odcinka! Zachęcamy do zaobserwowania kanału podcastu na platformach streamingowych, w tym samym celu. Podcast Między Uszami jest też na Apple PodcastsCastBoxGoogle PodcastsTuneIn oraz wielu innych platformach.

Oglądaj na YouTube!

Epizod podcastu Między Uszami na YouTube, wraz z animacją, więc to jedyna okazja, aby na czymś zawiesić oko!

Słuchaj na Spotify:

https://open.spotify.com/episode/6Nc4jLvJ0VLZ6xqt1gV7ea?si=62e3ebd4501d4100
Najszybciej wysłuchasz właśnie tutaj! Jeszcze zanim opublikuję posty na social mediach i blogka.pl.

Na Spotify możesz wysłać nam komentarz, serdecznie polecamy opisać swoje odczucia, dzięki temu wiemy, jaki jest odbiór odcinka! 😊

Automatyczna transkrypcja

Niestety, nawet jakbym miała ręcznie napisaną transkrypcję, to będzie to forma mało przyjazna do czytania. Na Youtube można obejrzeć film z poniższą transkrypcją odcinka, co może być lepszą opcją.

Zapraszamy na podcast między uszami jestem Ka transpłciowa dziewczyna oraz także będąca Trans kobietą Magda znana również jako Sindy między uszami to dyskusje o transpłciowości tranzycji medycznej społecznej i prawnej a także transfobii dzięki Magdzie mają one dynamikę po monologi Zapraszamy na bloga ka aby nie przegapić żadnego odcinka Zaobserwuj ka na Facebooku Instagramie i Twitterze a na YouTube Kliknij subskrybuj Nie zapomnij o Spotify zachęcamy do wspierania nas na patronite warto udostępnić i polajkował [Muzyka]
Oficjalnie zaczynamy kolejny już szósty odcinek w tym sezonie je kiedy ostatnio było nagrywanie mój Boże żeśmy to nagrywały nie wiem z pół roku temu No pół roku temu i razy oko ale jak na nas st i tak dobry czas tak właśnie nie mamy dobrego timingu nawet nie pamiętam co robiłyśmy ostatnim razem ostatnim razem była dieta a tak i o tym jak tranzycji to był nasz piąty odcinek w tym sezonie Serdecznie zapraszamy do słuchania tego odcinka ale przechodzimy do już dzisiejszego odcinka o tytule i fandom A z nami są a teraz się przedstawiamy To jest ten moment

Dobrze teraz jest ten moment to okej to ja zacznę skoro się wychylił przed szereg Ja nazywam się Marta Marta tymińska jestem przede wszystkim badaczkę Siedzę na uczelni pracuję na Uniwersytecie Gdańskim ale oprócz tego z ogromnym sercem robię lokalną imprezę która się nazywa pasja minicon jest to Konwent Fantastyki multifandom nowy moje zaimki to ona jej Okej dziękuję cześć a ja jestem tym drugim niecodziennym głosem w tym podcaście jestem Anna Jaworska a galatea w życiu prywatnym pracuję w IT ale to nieistotne ponieważ jestem tutaj jako organizatorka tej samej imprezy co kodama
Czyli pasja minik konu Ja się udzielam również w innych imprezach jestem rż organizatorką na przykład imprezy Hikari w Poznaniu mangowego konwentu plus bardzo dużo udzielam się w Community tak takie Community istnieje ludzi którzy organizują konwenty jest to bardzo specyficzna grupa aktywistów która potrafi naprawdę ciekawe opinia wyrażać i wymieniamy się wspólnie doświadczeniami w internecie po konwentach w trasie konwentów na konwentach w tym roku na przykład policzyłam byłam chyba na 13 czy 14 konwentach w sumie w różnych rolach także chyba na żadnym jako nie na jednym jako zwykły taki uczestnik który kupił bilet to jestem ja A galatea moje zajki to również ona jej

To co jeśli chodzi o sam temat naszego radosnego dzisiejszego spotkania bo Zebrałam was dzisiaj te wszystkie żeby porozmawiać o tym jak to są te quiry na konwentach co one tam robią bo Ja przyznam szczerze ja na minikon trafiłam totalnie przez przypadek bo w zeszłym roku poszło ogłoszenie pod tytułem Ej szukamy Helper Pomóżcie i ja stwierdziłam mam wolny weekend pojadę trafiłam tam na mi która jest cudowną kobietą Pozdrawiam cię tutaj bardzo serdecznie pogadałam pos siedziałam z nią a propos mojego radosnego helan przyznam szczerze miałam zajmować się zapisem ludzi na RP nie zapis nikogo ale też ja byłam w godzinach praktycznie wieczornych więc natomiast mi mnie urzekła Urzekła mnie organizacja

Pozdrawiam też tawka który jest też kolejną osobą przez którą na tegorocznym już pomagałam już dywanie bardziej aktywnie to co mnie właśnie zaskoczyło to jak bardzo kowo jest na minik konie to że na minikon czanie maskotką jest blacha i są przypinki z blachami które są totalnie PR przeurocze przekochane szuje robi znaczy nie bo ru zrobiła blahaj jako obrazek ten właśnie rekina a szu robiła wszystko dookoła w sensie na przykład że blaha jest w kzy w foteliku albo Blacha jest na pokazie fajerwerków albo coś w tym stylu jest to totalnie przy uroczy No chciałam z wami przede wszystkim tutaj właśnie pokazać jak to po pierwsze z waszej strony wygląda jak ta inkluzywność pojawia się na konwentach i czy to właśnie pojawia się tak O bo się pojawiła bo z mojej historii konwentowe która powiem szczerze nie jest jakaś wielka bo ostatni raz na konwencie nie licząc minika ja byłam z 15 lat temu

Ja byłam nacjach delm to już trochę Dawno tak to jest naprawdę starożytny już konwent dawno nieistniejący ja bym powiedziała że byłaś płeć temu nawet płeć i dwa życia temu było to naprawdę nie powiedziałabym że było kowo wręcz przeciwnie No to przejdźmy do omawiania w fandomie mogę o tym blahaj bo mnie po prostu to rozwaliło z tym blahaj ponieważ Dzień dobry ja nie wiedziałam że blahaj jest symbolem czegokolwiek jeżeli chodzi oir tematy Ja po prostu lubię pluszowego blacha bo jest bardzo Cozy i przytulny i najzwyczajniej świecie na poprzednim minik conie bo mamy dwie imprezy Mamy imprezę Pasia minikon która się odbywa w listopadzie i to jest kW ogóln fantastyczny o którym mówiła Kama

Mamy również odpał zwany mini konem który odbywa się acje i jest imprezą bardziej skierowaną w kierunku mangowcy w kierunku młodszych ludzi i ona już miała trzy różne formy także trudno oni mówić że jest konwentem w tym roku miała taką formę że to były cztery spotkania w czerwcu lipcu sierpniu i na początku września którymi chcieliśmy zapełnić młodym ludziom wakacje żeby się mogli spotkać w przyjaznej atmosferze w bibliotece czegoś posłuchać mieć po prostu też takie miejsce naczenie świecie spotkanie się z innymi ludźmi bo taka potrzeba wynikała z tego co nam mówili a blahaj się właśnie wziął tam stąd że na poprzednim tym listopadowym minikon ja zwyczajnie świ przyniosłem swojego blacha jako emotional support Animal dla naszych Helper bardzo się dobrze przyjął takiej roli jakoś tak miałam że miałam dwa blahaj w domu jednego z nich wzięłam i od tej pory ten mój blahaj który siedzi w bibliotece z pasją sobie tam już zamieszkał i już końc to nie byłam w stanie zabrać bo on jest tam wielofunkcyjnym zwierzęciem

A to że ma jakąkolwiek symbolikę No to to jeszcze może powiem Czym jest biblioteka z pasją dla osób które nie są z Trójmiasta biblioteka z pasją jest fum biblioteki miejskiej w Gdyni czyli jednym z Oddziałów który specjalizuje się w dwóch rzeczach w młodzieżowej literaturze przede wszystkim to jest biblioteka Młodzieżowa a po drugie jest to biblioteka która nie tylko jakby ma książki ale też przede wszystkim inwestuje w takie różne aktywności które są mocno fandomowe czyli jest tam ogromny zbiór planszówek które można wypożyczać jest klub cosp są gry RPG w soboty na przykład też jest pianino i gitara i można też przyjść i pograć oczywiście z poszanowaniem że tak powiem potrzeb innych ale jak najbardziej jest tam przestrzeń do takich kreatywnych działań

No i właśnie z tą biblioteką jesteśmy mocno związane głównie dlatego że też część naszego grona organizatorskiego jakby my się z niektórymi osobami znamy na przykład właśnie z tej która jest główną organizatorką minikon taką główną koordynator bo w sumie nie używamy określenia chyba organizator koordynator bardziej to jest właśnie jedną z pracownic i to ona zaproponowała żeby robić po prostu imprezę w Pasji bo przecież jest przestrzeń i dzięki temu też ta impreza jaką jest minicon jest po prostu darmowa i to też jest coś co służy inkluzywności bo jak już dzieciaki mają na bilet to czasem nie mają na na to żeby jeszcze wykupić jakąś wejściówkę nie

Więc to tak z tyłu głowy zawsze mamy czyli to jest impreza która jest w Gdyńskich przestrzeniach jest mocno kirowa i jest w mesie Gdynia który jest rządzone przez prezydenta który nie jest kojarzony z tą tęczową strona mocy No niekoniecznie ale myślę że trochę się prześlizgnie specjalnie to ukrywamy tylko trzeba po prostu dobrze nazwać prezentację albo wysyłać sygnały językiem ezopowy jakby właśnie część osób na przykład zobaczy blacha i się poczuje nawet jak myśmy nie wiedzieli jak bardzo silny to jest symbol ale zobaczy blacha ja się poczuję jak w domu nie jakby to to to raczej o to chodzi Nie

a też w bibliotece było spotkanie z Piotrem jacon niem było to już było takie mocno że powiem transowe wydarzenie i to przeszło jak najbardziej Także mi się wydaje że nie wszędzie szczurki chodzą z prezydenta tego miasta się nawet nabijano na trumiejki marsz równości więc sumie czemu by nie i trochę tutaj natomiast właśnie miasto Gdynia jest źródłem finansowania całej imprezy w sensie większości imprezy nie mówię całej ale większości No tak samo jak finansuje bibliotekę I tutaj chyba jest dużym plusem fakt że dają nam po prostu swobodę

Czasami wystarczy się nie czepiać nie i to jest już tak dużo i też jeszcze dają sporą przestrzeń bo nie tylko w samej bibliotece to się odbywa też WJ części parku naukowo technologicznego to już są ładne duże przestrzenie gdzie sporo osób się mieści A z tego co wiem na te konwenty przechodzi parę osób No w tym roku szacujemy że pykło nam 1500 co jak mały lokalny konwent jest dużą liczbą i No zobaczymy jak dalej zaczynaliśmy pierwszy minik miał 300 6 lat temu więc nieźle w ciągu 6 lat się sporo wydarzyło Oj tak oj tak ale też podnosi swoje kompetencje to są małe liczby to prawda organizuje konwent na większe liczby

Wszystko się da zrobić na Hikari Ile było na Hikari w tym roku było 4300 zaczy to bardzo ciekawe że mówicie o minowy Kent bo to nie jest tak że to jest nasz pierwszy punkt tak naprawdę to co nam bardziej przyświeca to jest to słowo klucz które WAMA już powiedziała inkluzywność żeby nikogo nie wykluczać a tym nikim są nie tylko osoby krowe są na przykład osoby z niepełnosprawnościami osoby o których tak jak wspomniał śmy może być ni stać żeby pójść na konwent bo bilet kosztuje 100 zł i trzeba jeszcze dojechać i jeszcze może trzeba nie się może przespać bo daleko czy coś a bardzo się chce albo będzie jakiś tam autor albo będzie jakiś tam rzek albo będzie jakiś koleż I kolega tak naprawdę bardziej chodzi o tą inkluzywność i takie pokazanie że tutaj jest bezpiecznie No i drugie słowo to jest bezpiecznie bo też chcąc żeby ta impreza była bezpieczna

Nie możemy dawać sygnału że ktoś jest niemile widziany kto nie łamie takich ogólnie przyjętych norm społecznych a nie jest agresywny to swoją obecnością nie budzi od rzy Mam tutaj na myśli na przykład osoby nieumyte brudne coś takiego Okej to ktoś może stwierdzić że nie chce przebywać w pomieszczeniu co osoba która wonia prawda Albo awanturuje się głośno albo jest agresywna nieważne czy ona jest osobą kir Czy ona jest osobą zwykłą Czy młodą dziewczynką chodzi o bezpieczeństwo Więc jeżeli chce się być inkluzywnym to trzeba być otwartym również na osoby queer bo to jest istotna część społeczeństwa co więcej jeżeli chodzi właśnie o ład fandomu szczególnie fandomu mangowego to jest procentowo mam nie ma na to badań

Niestety nie robi się takich Bardzo mi przykro kodama zrób jakieś jakieś tam są Ale no nie są duże liczby jest niestandardowo wysoki odsetek Po pierwsze osób kowych albo osób przychylnych osobom kowym które sygnały wysyłane że tutaj jest okej tutaj możemy mówić że nie wiem lubimy chodzić za rączkę z osobą tej samej płci lubimy się całować osobą tej samej płci albo nasza płeć jest taka jaką w mówimy a nie taka jaka wam się wydaje że jest okej Nie i że nikt tutaj nie będzie niczego kwestionował to w przypadku właśnie społeczności szczególnie młodych mangowcy to ta ilość osób jest bardzo bardzo wysoka nie i też myślę że na przykład w futrach również jest tak zwana nadreprezentacja futra przypis to jest fandom of ferry to tak fantom ferry to jest furas tak zwanych czyli ludzi którzy chodzą w furut i nie tylko bo nie trzeba chodzić w fsu żeby być w fandomie furas to jest drugi taki przykład Gdzie jest bardzo wysoki odset ó lgbt plus szczególnie Niespotykany wręcz odsetek osób które są gj i te osoby do nas przychodzą bo wiedzą że mogą że tutaj jest inkluzywnie i to jest message który chcemy wysyłać No to że on jest czytany że tu jest sowo spoko może tak być czytane żaden problem nasz blacha na jednej z przypinek miał taką mikro przypinkę z flagą lgbt ją pod mikroskopem widzieć ale tam jest

Tak to prawda Potwierdzam takich rzeczy które z organizacji to jedno ze spotkań które mi zapadło w pamięć które kupił trochę nas tutaj kolega Tymon w ramach organizacji i budowania planu W pewnym momencie tak czyta czyta czyta i takie ta osoba to wpisała de takie kompletne po prostu niezrozumienie po co I to było takie [Muzyka] urocze ale to już odpowiedziałeś na to pytanie bardzo w rozbudowanej formie tak to wygląda jeśli chodzi o osoby organizatorskie mam rozumieć tak tak ale tu jest jeszcze dużo kontekstu to też może powiem jedną krótką rzecz że fandom się generalnie kojarzy faktycznie z wykluczeniem szczególnie na przykład taki fandom nie wiem fantastyki literacki fandom gdzieś ma takie silne konotacje z racji tego że to jest najstarszy Polski fandom i tak dalej

nawet jest taka świetna książka reportażowa historie fandomowe Tomasza pindla która o to opisuje i tam na przykład takim największym zmaganiem jest to żeby w ogóle zaadresować obecność kobiet w ogóle jakby już nawet nie mówimy o qu że kobiety w ogóle gdzie one były i jaką miały przestrzeń czy miały te przestrzeń ale że kobiety piszące opowiadania fantastyczne albo jeszcze nie daj Boże science fiction że w ogóle się interesują w ogóle jak tak można Nie to nieprawda Nie Istnieją takie dziady polskiej fantastyki są dobrze znane No właśnie jest to takie rozpoznawalny termin ale to się bardzo zmienia i to się zmienia właśnie ze względu na różne czynniki chociażby dlatego że kiedy się mówi o fandomie mówi się na przykład dwóch jego często od nogach takich że mamy tak zwany fantom afirmujący czyli taki który O tutaj na kolanach będzie wielbił ulubiony tekst albo rzecz albo grę albo coś i będzie taki fantom który będzie transformować się we własnej piaskownicy tymi zabawkami i ten fantom transformujący z reguły jest złożony z kobiet i osób kowych z ciekawi się to tak gend zerowo rozbija

A z kolei ten fandom afirmujący taki co kolekcjonuje Nie wyjmuje z pudełek takie rzeczy to on z reguły jest bardziej męsk centryczne ale znowu to też się zmienia bardzo pięknie się zmienia i myślę że tutaj właśnie dużo zrobił Internet sam w sobie tak to że ludzie się mogli nagle spotykać dzielić zainteresowaniami i tworzyć społeczności które były troszeczkę bardziej responsywne na to że o Może ty też się tym interesujesz fajnie w sumie nie ma znaczenia kim jesteś po tej drugiej stronie ekranu tak mi się wydaje że się po prostu to powoli zmienia i na pewno to nie jest tak że każdy konwent na który pójdziemy jest super ekstra
Ale na pewno i tutaj AG galatea na 100% zaraz powie kilka fajnych rzeczy na temat tego że się to szeroko debatuje wśród organizatorów konwentów

Tak. Byłam świadkiem lub uczestnikiem kilku takich dialogów przykładowo my na pasja minik konie Jak podajemy program w dowolnej tam formie mamy tabelkę w Excelu mamy apkę mamy na stronie program to my mamy dopisane na przykład zaimki osób prowadzących punkty programu debata o tym po co te zaimki na tym programie sprowadza się bardzo często w grupach organizatorskich na przykład do faktu że mi się rozjeżdżają komórki w Excelu jak muszę dopisać więcej znaków albo po co Przecież wiadomo on ma na imię Tomek nie albo coś takiego albo w sumie No po co na co a z drugiej strony ja może sobie to tylko tak wyobrażam ale przez to że takie coś jest napisane to daje się taki właśnie subtelny sygnał który sprawia że na przykład pas zwane przez was za konwentowy że nas tutaj to obchodzi na przykład

albo Tutaj możesz napisać inne zaimki niż na pierwszy rzut oka by ktoś ci przypisał i spoko i jest okej że jest to Safe Space nie tak naprawdę tak ale wielu organizatorów innych konwentów patrzy na to w kategoriach Albo tak jak mówię dosłownie technicznych pod tytułem nie mieści mi się to w templatki muszę poprawić tatk a część patrzy również w kategoriach jeżeli takie coś wpisze to ludzie zaczną mi przypisywać rzeczy związane z popierani quu i nagle będę musiał zostać wojownikiem o miłość i sprawiedliwość na marszu równości bo to będzie ode mnie oczekiwane i tego się bardzo wielu organizacji boi to jest jedna rzecz a druga rzecz to jest taka czysto techniczna pod tytułem nie chce mi się dosłownie nie chce mi się tego dopisywać nie chce mi się tego poprawiać moich magicznych Excel ków kre się autob budują żeby miały jeszcze dodatkowe miejsce komórki mi się rozjeżdżają nie mieści mi się na ekranie nie mieści mi się na ty pl do wordpressa takie problemy jeżeli chodzi na przykład o głupie podawanie zaimków nie i to nie chodzi o to że te osoby nie zrozumieją są po prostu osoby które są obojętne prawda w stosunku do potrzeb osób na przykład Trans mi się wydaje że wiele z tych rzeczy o których mówisz się bierze z jakiś obaw i z tego że ktoś nie zna tej drugiej strony Myślę że jak powie A to znacza że też musi powiedzieć b a wcale nie zawsze to tak działa albo wręcz powiedziałabym że tak to działa głównie w naszych obawach i lękach a życie wcale takie nie jest No tak mi na przykład bardzo się przydaje jak są zaimki jak jest wydarzenie zagraniczne bo ja na zwyczajnie świecie czasami nie wiem czy dane imię z jakiegoś obcego języka jest damskie czy męskie nawet nie o to chodzi Czy to jest kowe czy nie kowe Wybaczcie ale no afrykańskich imion to ja no nie znam nie są dla mnie oczywiste i one się nie kończą na A jak są damskie i przyjdzie ci Alex o i wtedy przychodzi Alex tak znaczy w angielskim jest sporo takich imion które są genderless mogą być zarówno osoby damskiej jak i męskiej Nie no i co i co teraz

No tak ale też masz sporo osób które w języku polskim używa tych imion właśnie ze względu na to że są gender neutral i No właśnie potem jest zong to prawda No ale właśnie to zaimki w tabel beczkach to jedno nie ale też jakby taki dyskurs który się a propos tego starego fandomu i tego jak się teraz fandom rozwija to też jest coś takiego że to nie jest tak że tego teraz jest więcej tutaj ujmuje to w taki duży cudzysłów tylko po prostu wreszcie ludzie na przykład mają język do tego żeby mówić o tym i właśnie okazuje się że nawet w fomach są ludzie lat 40 50 które się właśnie autu ją i nagle Ci ludzie którym przypisali byśmy tę łatkę dziaders na przykład jakby bliska osoba znana z wielu wielu lat nagle trzeba się do niej jakoś ustosunkować i wykonują te prace więc to też jest tak że przez to że są ci młodzi ludzie którzy są super Odważni w fandomie i po prostu są sobą i mówią o tym są aktywni jakby w tych swoich tożsamości pozwalają też tym starszym fandom mitom zaistnieć że tak powiem i jest kilka takich kejsów nie będę mówić czy jakiś tam personaliów bo to nie o to chodzi ale Prost znamy co najmniej kilka takich przypadków właśnie Dokładnie takiej sytuacji że nagle się okazuje że że po prostu tenir zawsze był ale też żeby nie być takim czarnom mówiącym to są również ludzie którzy nadzwyczajnie świecie kiedy się tłumaczy A po co te zaimki a po co to A po co tamto to nadzwyczajne świecie mówią kurde nie pomyślałbym o tym nie pomyślałabym o tym bo nadzwyczajnie w świecie No nie mam na co dzień kontaktu z osobami queer ale ja bardzo chętnie Bo ja bardzo chętnie chcę iść na moim konwencie bo jest wszystko super Cozy i przytulnie i on mogą tutaj być zapraszam nie tylko po prostu jest osoba która No tak w związku z tym że na swój wiek i na to w jakim otoczeniu przebywała do tej pory No czuję się trochę w tym świecie słoń w składzie porcelany ale bardzo się stara nie i bardzo chce bardzo chc żeby to było żeby było okej i żeby nie było żadnych tylko kwestia też transformacji edukacji troszeczkę nie Wszystko powolutku mi się teraz naz takie porównanie z sytuacją osób leworęcznych który zasadzie nie było wcale nagle zaczęło ich licz rosnąć wraz z rosnącą akceptacją tego że można pisać inną ręką niż prawa i przyjmowali że Oj teraz wszyscy będą pisać lewą ręką Trochę może to mocno koloryzuje ale ogólnie skończyło się na tym że doszło do pewnego poziomu i już jest stała ilość po prostu osoby że tak powiem wyszły z szafy z tą że piszą lewą ręką i tyle masz super porównanie i nie było tak że wszyscy zaczęli pisać nagle lewą ręką ale to jest super porównanie bo jesteśmy chyba dokładnie na tym etapie gdzie wszyscy myślą że każemy im pisać lewą ręką nie tak to jest super porównanie do tego co się aktualnie dzieje w śwież w Polsce nie znaczy Tak my się bardzo staramy jako aktywiści lgbt wszystkich zmusić do pisania lewą ręką tak dla tych wszystkich osób które będą słuchać jakimś cudem tego podcastu tak To jest nasza agenda żeby to było jasno powiedziane i w prost na to wam soros płaci nie to po co te dolary ja cały czas czekam na mój przelew od sorosa ale jeszcze po prostu za mało dzieci zmusiłam do tranzycji najwidoczniej więc i do pisania lewą ręką jak już było wspomniane więc ale spokojnie dlatego się właśnie wciągnęłam tutaj podkopuje w pasjami nikonie żeby to jeszcze tą agendę tutaj prowadzić Słuchaj jak przyniesiesz pieniądze sorosa to cię ozłoci imy nie naprawdę sugarm Mami tak dobra a jak to wygląda z tej strony

Kiedy przychodzi do was taka osoba na helpera Kiedy przychodzi wam Helper On woli ścisłości dla osób które nie znają terminu Helper to jest osoba która właśnie przychodzi pomagać na konwencie może robić cokolwiek od wynoszenia śmieci przez pomaganie noszenia stołów do zajmowania się osobami generalnie pomaganie na konwencie tutaj przechodzimy do ko FK o tym jak to wygląda od drugiej strony przy organizowaniu i tym jak osoba jako pomagająca i co wtedy to jest chyba pytanie do mnie ponieważ akurat na minie pełnie funkcj osoby która rekrutuje tychże Helper przygotowuje d grafik tł cą zania i tak dale i teraz tak mogę zacząć od przypowiastki przez pandemię robiliśmy wydarzenia online więc przy wydarzeniach online ludzie mają Nicki i te Nicki to już w ogóle jeżeli chodzi o to jakie one mają zaimki to zapomnij Zapomnij że NIK osoby żeńskie będzie się kończył na A to nie nie nie tak nie będzie miałam taki zy bo jedna osoba się zgłosiła zarówno jako twórca atrakcji bo miała poprowadzić wystąpienie ale również postanowiła nam pomagać czyli być helperem w trakcie online wydarzenia i zarówno w zgłoszeniach na program jak i w zgłoszeniach na harperów mieliśmy miejsce gdzie można wpisać swoje zaimki by the way to już taka uwaga techniczna do organizatorów konwentów nigdy nie róbcie listy rozwijanej jakie zaimki z prostu Zostawcie puste pole niech ci ludzie wpiszą co sobie tam chcą No nie bo to skomplikowane tak jest po prostu im łatwiej i to jest bo jak zrobicie listę wyboru to zawsze się znajdzie ktoś kto powie że ma inaczej niż na waszej liście i że tak nie może być Nie i lista rośnie i rośnie także nie po prostu nie róbcie tej listy niech sobie tam będzie po prostu co oni tam wpisali tak se przyklejaj to we wszystkie miejsca gdzie macie miejsce na zaimki i miejcie na to wywalone tak ta osoba chciała Tak będzie miała to taka osoba kcna ale No generalnie zdarzyło się tak że ta osoba złożyła się w dwóch miejscach i albo ja coś źle zrobiłam albo coś mi się z mózgu za Kała pó kału i przez cały event byłam oczywiście miła dla tej osoby ale przez cały event ją mi z genderowa ponieważ z jej Nika absolutnie nie wynikało Jakie jest płci i Słuchajcie najlepsze było to na koniec eventu jak sobie pisaliśmy feedbacki to ona pisie no że tak że była m zerowana ale czuła się tak wspaniale że nawet że w sumie to ma wyrąbane na ten fakt i że spoko i żeby był niby te zaimki ale nikt ich nie używał i ten a to nawcz śe wynikało z tego że w trakcie gorącego eventu No patrzysz na ten nick i coś sobie zakładasz w głowie no bo widzisz nick i przez to misgender jesz A jeżeli chodzi właśnie o to że przychodzą do nas osoby queer na pomocników
Po pierwsze mają pierwszy sygnał właśnie w tym formularzu że mogą Podać swoje zaimki po drugie w trakcie jak im Tłumaczymy co będą robić to mówimy im wprost że takich i takich zachowań nie tolerujemy te zachowania są wręcz wypisane w naszym regulaminie nie nie tolerujemy agresji nie tolerujemy też szczególnie nagabywania bo niestety to się zdarza że ludzie są zbyt atencyjni do innych chodzą za nimi no żeby nie nazwać tego stalkerstwo bycia natarczywym że tak powiem i też potrafimy na takie coś zareagować i Tłumaczymy tym Helper że jak coś się dzieje to słuchaj bo Twoim zadaniem na przykład na konen ma być że masz przejść sobie po wszystkich korytarzach sprawdzić czy się śmieci nie wysypują I jak się wysypują to zabrać worek zamienić worek i w tym czasie masz też patrzeć co się wokół ciebie dzieje i na przykład jak zauważysz że nie wiem jakaś Dziewczynka płacze albo to możesz się po prostu zgłosić i też na przykład je mówimy jeżeli chodzi o sytuacje Nazwijmy to w ogólności trudne ale nie takie że trzeba dzwonić po karetkę tylko po prostu trudne mają odpowiedzialności tak naprawdę się nimi zajmować i bardzo ich tylko Prosimy żeby nam w razie czego zgłosili bo oni tutaj przyszli pomóc nam te worki śmieci powymieniać a nie ogarniać czyjąś dramę i mamy taką fajną funkcję na konwencie Nazywamy ją empatą i to są trzy osoby które pełnią tą funkcję i te trzy osoby nie bez powodu pełnią tą funkcję bo mają na zwyczajnym świecie przygotowanie profesjonalne w stronę czy to skończyły studia psychologiczne czy inne kursy i jedną z tych osób jest właśnie obecna tutaj Kodama która w roli empat pomaga rozwiązywać sprawy trudne dodatkowo oczywiście w naszym konwencie jest zabezpieczenie medyczne które również może pomóc na przykład z atakiem paniki czy czymś takim nie I ci nasi Helper którzy do nas przychodzą No to że oni sami są quiroi No to mówię No pilnuję już tych zaimków bardzo mocno bo ten fuckup z tym genderowa to będzie pewno do końca życia chodził nie strasznie mi głupio osobo jeżeli to słuchasz wiedz że mi głupio i też kiedy widzimy jak oni się zachowują między sobą to nie zdarzyło się nam jeszcze na szczęście żeby ktoś był niemiły do osób queer ale nawet jakby był to by po prostu nie mógł z nami współpracować i tyle byśmy po prostu grzecznie poprosili go żeby przestał zakończył z nami współpracę chcesz coś dodać o tej empatka tak to bo to jest wszystko bardzo jakby to nie jest jedna rzecz nie to tak jak mówiłaś o tym bezpieczeństwie to jest też element zapewniania bezpieczeństwa i czasami to jest nawet to bo na przykład ja w tym roku nie robiłam żadnej interwencji ty na przykład wiem że siedziałaś z osobami które tam potrzebowały dekompresji Dobra przepraszam robiłam jedną interwencję i też tam jakieś oddychanie ale jakby nie było takich skrajnych sytuacji ale po to jesteśmy trzy żeby w razie czego ktoś mógł te sytuacje wydźwięk temu że właśnie takie typu właśnie ataki paniki czy jakieś trudne sytuacje związane ze zdrowiem psychicznym często właśnie to są bardzo bardzo młodziutkie osoby bardzo często są to osoby queerowe nie mówię że zawsze Ale bardzo często i po prostu to co często się zdarza w takich sytuacjach to wystarczy po prostu być taką osobą na przykład dokonać tak zwanej stabilizacji normalizacji żeby po prostu osoba nie wyszła z większą traumą tak bo to nie jest tak że my robimy terapię na konwentach bo nie da się to jest fizycznie niemożliwe Czym jest dekompresja dekompresja w sensie to jest po prostu uspokojenie się to właściwie prawidłowe terminy to jest właśnie stabilizacja normalizacja czyli stabilizujemy na przykład właśnie oddech stabilizujemy Staramy się uspokoić gonitwę myśli tak przyglądamy się temu i potem i słuchajcie to wszystko jest w ogóle w podręczniku do bezpieczeństwa na konwentach który udało mi się napisać znaczy ja byłam współ piszącą razem z terapeutą emdr takiej szkoły psychologicznej więc zajmując się traumą w ogóle więc tam Tam są bardzo dokładne instrukcje pewnie gdzieś zalinkuj to Natomiast ta ta dekompresja będzie polegała Właśnie na tym że osoba po prostu wraca do siebie wraca do tego swojego stanu wyjściowego który był bardziej stabilny niż na przykład ten ten stan emocjonalny w który wpadła w sytuacji stresowe No bo konwenty mimo tego że są super wspaniałe są też miejscami bardzo przeponowy jących jeżeli szczególnie ktoś ma na przykład Cosplay i robi się takiej osobie gorąco też często szczególnie młode osoby nie dojadajcie u osób bardzo często wyjątkowo wrażliwych albo takich które czują że jakby świat nie jest dla nich przyjazny i nagle są w przyjaznym miejscu to to potrafi przeciążyć człowieka i wtedy się pojawiają właśnie na takie paniki pojawia się płacz pojawiają się jakieś trudne sytuacje i to do czego my dążymy jakby mówiąc że jest taka funkcja że można podejść do każdej osoby z różową szarfą że mamy informacje na temat tego inne konwenty na przykład mają telefon zaufania wiem że na Hikari jest telefon zaufania na przykład jest Jest to się wszystko łączy taki obraz po prostu żeby ludzie się nauczyli że mogą korzystać z tych rzeczy w sensie że mogą nas poprosić mogą zgłosić sytuację trudną i mogą analizować i nam zaufać bo to Chodzi przede wszystkim o to żeby zbudować taką relację zaufania to jest tylko kilka dni albo nawet półtora dnia w przypadku minik conu którymi się spotykamy ale to jest taki Mikrokosmos wielu wielu wydarzeń i wielu emocji i wielu sytuacji Więc to co jest bardzo ważne w roli jakby właśnie empat czy w roli osoby z telefonu zaufania Czy w roli psychologa na na konwencie A te rzeczy się już pojawiają i tutaj pewnie też AG lata trochę rozwinie że są to takie usługi które zaczynamy zaczynają być wręcz punktem obowiązkowym nawet taki mały konwent jak imladris który jest konwentem z tradycjami ale nie jest on specjalnie duży i nie jest on specjalnie jakby intensywny on też ma telefon zaufania bo jest to taki punkt obowiązkowy co z tego że może zadzwoni na niego jedna osoba tak to jest ważne żeby był tak ja Wspominałam że obracam się w comunity organizacj konwentów tam wręcz To jest jeden z punktów czy na identyfikatorze był numer do Medyków czy na identyfikatorze albo była jakaś informacja o tym że jakiś telefon zaufania miejsce cokolwiek Ostatnio nawet ludzie zaczynają się domagać żeby była strefa ciszy i WT jest naprawdę cicho a nie że robimy strefę ciszy a tam wszyscy chodzą drą i i kręcą filmiki na tiktoka bo odtwarzają muzykę z tego się tworzy oczekiwanie To jest bardzo fajne bo to poprawia imprezy i szczerze mówiąc imprezy które nie mają takich rzeczy takie imprezy pod tytułem to tutaj gdzieś jest Medyk A gdzie ten Medyk i pytasz się pierwszego z helpera osobę z organizacji

A gzie do medyka No jest jakiś Ale ja nie wiem gdzie no to to nie jest fajny sygnał No nie zdarzyło mi się szukać takiego Medyka znalazłam ale no nie śmiesznie A jeszcze chciałam wspomnieć odnośnie najmowanie Helper Bo jest jeszcze pewnie Jeden dość istotny dla naszych słuchaczy aspekt a mianowicie No bo jak się przychodzi na wolontariat to bardzo wielu organizacji będzie wymagało żeby podpisać umowę wolontariacką umowa jak to umowa jak każdy inny dokument należy ją podpisać takimi danymi jakie się ma na dokumencie tożsamości czasami będzie to dnej prawda absolutnie nie Bójcie się tego jeżeli byście chcieli wziąć udział w jakimś konwencie jako jakiś pomocnik bo nikt nie będzie się na was dziwnie patrzył że wszędzie ma wpisane coś tam a na umowie jest deadname to nie jest problem na przykład na Hikari mieliśmy taką sytuację Bo mieliśmy ponad 100 Helper i poprosiliśmy ich żeby się na z naszym serwerze discordowe się dosłownie zaczęli pytać C ja mam tutaj napisać bo nie bardzo chcę i od razu poszła informacja nie sorry prostowanie wpiszcie tak jak chcecie jedyne miejsce gdzie będziemy potrzebować waszych danych z dokumentów to będzie na umowie a wszędzie inny żaden problem ja akurat byłam w biurze gdzie ci ludzie przychodzili podpisywać No i zdarzyło mi się na spokojnie tłumaczyć kilku osobom Spoko to jest tylko umowa to jest po to żebyś miał zabezpieczenie zabezpieczenie i tak dalej no rozumiesz że to musi być na danych takich Pod jakim ci będzie nie wiem karetka coś takiego a cała reszta ckie jakieś grafiki rozpiski czy właśnie na przykład taki Discord gdzie się komunikujemy i prosimy ludzi że występowali pod tymi danymi które są też w grafiku jest z takimi danymi jakie podałeś i tyle Nawet szczerze mówiąc ja nawet nie miałam tych ich dów nigdzie spisanych tak do sprawdzenia po prostu przychodzą Podpisują mówią że są pod takimi tutaj są inne dane bo tak no i tyle no i nara i to wszystko a na umowie też podane te które faktycznie się posługują zrozum No to jest umowa no nie To jest tak jakbyś podpisywała umowę w banku Czy umowę o pracę no tam muszą być te dane które są na dokumencie którym zweryfikujemy że to ty podpisałeś tą umowę tyle to jest papier to jest biurokracja niestety podasz do organizacji swój deadname ale Uwierzcie mi większość organizacji naprawdę zrozumie to faktycznie może się zdarzyć wam człowiek który po prostu Będzie zaskoczony tym że widzi fajną dziewczynę a wypełni UM ZEM i po prostu się zapyta What theu nie będzie na pewno w sposób agresywny tylko bardziej sposób
A spoko Dobra już Kub o co chodzi tylko po prostu inicjalne zaskoczenie albo coś takiego to jest też tak że to jest ciągły proces uczenia się nie dla mnóstwa ludzi tak dokładnie to jest obopólny proces uczenia się i wracając do tej waszej metafory lewej ręki jeżeli nigdy nie spotkałeś nikogo kto pisze lewą ręką to ten pierwszy raz może być zaskakujący i jeszcze jedną rzecz tylko tak wspomnę a propos właśnie tej umowy i tak dalej bo powiem jak osoba która ma deadname cały czas w dokumentach że to naprawdę nie jest takie straszne że to na zasadzie podpisać zapomnieć i to jest koniec tematu tak żeby to było jasno też powiedział od tej drugiej strony że to jest tyle I naprawdę nie ma się czego bać i zwłaszcza mówię tutaj z PR minikon bo t znam że ludzie są naprawdę tam wspaniali i przekochane helperem jest jeszcze basenik blachami nie mogłam tego nie wspomnieć był przecudowny był przewspaniały Myślę że możemy powoli podążać do brzegu chciałam jeszcze jedną rzecz w sumie spytać to jest trochę wiążący się temat bo to przeplatający ale jeśli chodzi o osoby nie neurotypowe bo właśnie było wspom strefa ciszy tak ale jeszcze z waszej strony organizatorskiej specjalne potrzeby właśnie osób ni neurotypowych jak z tym sobie radzicie powiem wam wost wcale sobie z tym nie radzą nie rozumieją że hałas jest problemem ale mam na przykład taką epicką przepowiadam roku jest taki wielki kW Pyrkon może ktoś słyszał w takiej pipie Poznań się odbywa raptem 50 raptem noc w hotelu kosztuje 1500 zł jeżeli się nie da nie Zarezerwuj rok wcześniej Tak

właśnie oni tam zawsze na koniec eventu robią takie zamknięcie pyrkonu i tam podają kiedy będzie następny Pyrkon Ile było ludzi i tak dalej I w tym roku jak zamykali ten Pyrkon to po tym 15 minutowym czy tam 20 minowym segmencie gdzie podawali te wszystkie informacje puścili mikrofon po sali i poprosili wszystkich żeby powiedzieli im ci którzy brali ten mikrofon żeby powiedzieli im coś miłego co się zdarzyło na peronie najlepszą epicką historią jaką tam słyszałam była dziewczyna która powiedziała wiecie Bo ja generalnie w tłumie mam ataki pamy ja o tym wiem i generalnie teraz tutaj na pyrkonie to chyba cztery razy taki atak paniki miałam ale bardzo dziękuję tym wszystkim patrolowca 10 minut wyciągnęli z tłumu ogarnęli i pomogli i wszystko było okej i Wyobraźcie sobie że ona to mówi w sali gdzie jest 500 osób głośno i czuje się na tyle komfortowo żeby nie tylko powiedzieć że ma taką przypadłość żeby jeszcze podziękować I że miała takie ataki i że się dziwnie zachowywała i generalnie wszyscy zachowali się normalnie że się rozeszli zrobili wokół niej przestrzeń że przyszli bo akurat tylko nie funkcjonuje pokojowy patrol który może być znany również Woodstocku który się teraz inaczej nazywa polrok tak polend rocku także to jest to są ci sami wolontariusze więc oni akurat umieją ogarnąć tłum i jest bezpiecznie pod tym względem również była też osoba niepełnosprawnością która dziękowała że gdziekolwiek miała taką widoczną niepełnosprawność ruchową że ma problem z poruszaniem się i wszędzie wszędzie jej oferowano pomóc ci coś teg i wiedziała że jest zaopiekowana i proponowali to zarówno wolontariusze którzy byli na to uczuleni jak i po prostu zwykli uczestnicy ta przestrzeń Generalnie emanuje to że ma się takie zasady sprawia że ludzie wobec siebie zaczynają się zachowywać tak jak organizacja się zachowuje wobec tych ludzi słyszałam też taką ciekawą wypowiedź że normalnie to bym na tego i na tamtego napluł i powiedział ze słowa ale tutaj to nie wypada bo tutaj to jest tak przyjaźnie i naprawdę są tacy ludzie którzy wyłączają swoją agresję w stosunku do ludzi odmiennych od nich bo tutaj na konwencie nie wypada Jak stworzysz kulturę organizacji to tak będą się ludzie w niej zachowywać więc znowu przykład na to że ten przykład musi iść z góry i to jest chyba właśnie też takie Clue takiego co Organizator powinien zrobić żeby konwent był dobry między innymi komunikować te zasady i wartości które reprezentuje żeby właśnie wiedzieć co i w jaki sposób jakby co można robić Kto jest mile widziany Jakich zachowań nie tolerujemy albo są nieakceptowalne po prostu więc to jest wszystko bardzo często zasadza się na dobrym komunikowaniu i komunikowaniu się z naszymi odbiorcami uczestnikami uczestniczkami jak tego nie będą wiedzieć to po prostu więc no Pyrkon robi to coraz lepiej i też widać taką krzywą uczenia się która jest po prostu rośnie i to jest mega mega fajne że ja też się na przykład lepiej czuję na takich konwentach a ja też w ogóle wychodzę z założenia tak a propos tej neuroróżnorodność chcielibyśmy na suficie przykleić żeby Żeby się zmieścił ale kiedyś może się uda może się uda

Natomiast jedną z takich rzeczy którą Ja wyznaję w ogóle w życiu jest to że jeżeli projektujemy pod osoby neuroróżnorodność albo nie wymaga jakiegoś dodatkowego albo wś jakby osoby neurotypowe też się przebodźcowanie wszyscy na tym Korzystamy wszyscy Wygrywamy na inkluzywnym designie czy to mówimy Właśnie o neuroróżnorodności czy o kze czy o czymkolwiek No czy czy o kłopotach z poruszaniem bo ta rampa dla osoby na wózku Przecież możemy nią podjechać z wózkiem dziecięcym i możemy w nią podejść jak nie możemy zginać kolan bo i Mamy kłopot z poruszaniem się po schodach albo nie wiem bliżej nam Albo jesteśmy organizatorem konwentu który właśnie biegnie z wózeczkiem z kółkami i wiezie 10 kartonów na nim to też się wtedy przydaje to myślę że mamy już chyba to wszystko omówione nie nie nie zgadzam się mam jeszcze jedno jedną kwestię taki wishlist wasz co byście chciały żeby na przyszłość to mówię bardzo ogólnie tak to nie Musi być konkretnie właśnie neurotypowe b co byście Chciały zobaczyć widzieć w przyszłości na konwentach na imprezach które organizujecie coś co sprawia że czujecie się bardziej pełne nadziei i tak dalej takim taką nutą taką wysoką żeby to wszystko tutaj zakończyć Fajne pytanie To ja powiem szybciutko dwie rzeczy w skali mini kowej to był żart bardzo śmieszny to się można śmiać w skali mini kowej strasznie Bym chciała znaleźć rozwiązanie na widoczne etykietki zkowe dla osób które chcą je mieć bo nie rozwiązaliśmy tego problemu jeszcze i to jest coś co musimy rozwiązać i chciałabym to w przyszłości zobaczyć rozwiązane a w skali makro po prostu chciałabym widzieć fajne bezpieczne imprezy na które przyjeżdżają ludzie i się świetnie bawią i tacy jakby dzielą się swoją pasją mogą o tym rozmawiać i czują się po prostu dobrze
Pierwsze co mi przyszło do głowy jak o to zapytałaś to chciałabym żeby ludzie przez kancel innych za błędy Aktualnie bardzo często i to jest pozytywne bardzo często są wywlekanie różne niefajne tematy że ktoś postąpił niefajnie w stosunku do drugiej osoby na konwencie tylko i jest za to [Muzyka] potępianych [Muzyka] niestosownego miejscu i nawet jeżeli ta osoba ukorzy się i przeprosi to jest za to nadmiernie karana Moim zdaniem Oczywiście jeżeli ktoś przystaje przy swojej uważa że przecież się nic nie stało i ten no to jest nie w porządku ale no zaczynam trochę widzieć tą drugą drugą stronę również tych osób które się zachowują niestosownie to że nie dajecie szansy przeproszenia próby poprawy tylko bardziej wchodzimy w obszary hejtu i wykluczenia to nie pomaga nie ja bym wolała żebyśmy Żebyśmy raczej dawali te drugie szanse tak dawali temu koledze co był w patrolu na jednym konwencie i coś tam głupiego chlapnął i potem za to przeprosił pozwolili mu być organizatorem innego konwentu żeby mógł na nim coś jeszcze zrobić bo nadal ma Te zasoby do działania i nadal chce spróbować i ma prawo się zmienić fajnie by było gdybyśmy jednak jako fandom nie byli tacy jednostajnie że raz Walnąłeś coś durnego i już nigdy ci nie zaufamy nie Ludzie się zmieniają i to widać to widać też właśnie po tych słomianych dzisiaj starych fantasta że naprawdę to już nie to to oni od gryzienia się w język przeszli już do po prostu rozumienia tych spraw i widzenia że jest w tym jakaś wartość i że i sojusz nictwa tak że sojusz nictwo jest okej sojusz nictwo jest fajne i I nauczyli się być tymi sojusznikami To dlaczego mamy im wypominać to że 10 lat temu powiedzieli coś durnego przy piwie nie co za dużo osób słyszało czyli również inkluzywność w tym aspekcie jeśli dobrze rozumiem tak tak tak Przygarnij dersa nie nowa akcja charytatywna

Zresztą daleko nie szukać jest taki pisarz Michał Gołkowski który specjalnie nosi tęczowe emblematy tylko on jest z tego mężczyzną Nat toast nosi tęczowych emblematów mnóstwo bo właśnie ma kolegów z różnych stron jakby sama jego obecność z tymi symbolami sprawia że im się po prostu coś przestawia nie jak i autentycznie on ma taką agendę Bo mi sam o tym mówił się chwalił bardzo dobra Tęczowa propaganda nie jest zła Umówmy się tak No właśnie ale tak Mess pod tytułem pozwalaj przebaczać i przebaczaj i słuchajmy ja bym chciała w ogóle bardzo wam podziękować serdecznie od siebie jako osoba właśnie która pomagała mimo tego że mam tragicznie mało łyżeczek momentami i zdaję sobie sprawę z tego że bywa ze mną No jestem sobą wiem jakie mam ograniczenia ale chciałabym bardzo bardzo bardzo podziękować za to że w ogóle to organizujecie i że jest taka impreza Dzięki wiesz wiedza Ile ma się łyżek to jest wiedza tajemna i jeżeli ktoś ją ma No to podziwiam i również ci bardzo dziękujemy bo naprawdę sporo wniosła do tej imprezy i uratowała nam nieraz tyłki także jesteś fajna dzięki wielkie Mam nadzieję że za współpracę którą będziemy kontynuować nie tak popieram Nie no powoli minikon 2024 tak Tak nawet muszę sprawdzić kiedy będzie spotkanie wiesz co na razie jeszcze chyba nie ustaliliśmy ale tak na razie chyba świąteczne spotkanie jest na razie agend więc No jeszcze jest szmat czasu więc jest co robić zobaczymy Bardzo dziękuję za zaproszenie skoro sobie Dziękujemy podziękowała w naszym imieniu tobie to ja podziękuję Ka za zaproszenie i danie nam przestrzeni do powiedzenia o tym co robimy i o tym żeby też może do tych osób które słuchają nas i zastanawiały się czy pójść na jakiś konwent czy nie To dzięki temu że mogłyśmy tutaj coś powiedzieć o tym to mam nadzieję że po prostu więcej ludzi się też zachęci do uczestnictwa w fandomie I poczuję się po prostu u siebie więc bardzo ci wam dziękuję za poprowadzenie tego podcastu fajna przygoda też dziękuję naszym gościnią też dziękuję wszystkim osobom słuchającym które dotrwały a rozmawiamy od godziny co się z tego wytnie to się zobaczy i również dziękuję naszym patronką które nas wspierają na serwisie patronite.pl i szczególnie Justynie i Magdalenie oraz też tym anonimowym wspierającym oczywiście zachęcamy do komentowania szerowanie wszystkim bo też nam to bardzo pomaga i też to że nas słuchacie chcecie nas słuchać i jesteście z nami trochę czu i szycie propagandę leworęcznych

Pamiętajcie to jest najważniejsza rzecz w tym kraju po to zmieniła się władza tak nagrywamy 19 grudnia 2023 roku tak kiedy władza już się zmieniła kiedy ten odcinek wypuścimy To mam nadzieję że do szybko Zobaczę jak się uda z Moim planem studiów i najwyższą sesją studiuję właśnie jestem na trzecim semestrze psychologii jeszcze pracuj ale robię co mo żeby to się pojawiło w miarę szybko wracając naszy osób słuchających Pamiętajcie że można nas obserwować c cześć koci Cześ właśnie tutaj przyszedł do mnie kot idealnie w czas Czemu mnie to nie dziwi Szkoda że nie widzicie mojego wspaniałego białego kotka który uwielbia mnie gryźć aktualnie po prostu się trochę stęsknił a chciał powiedzieć chciałem zaprosić do obserwowania nas na Facebooku Instagramie oraz x Twitterze albo nie tam lepiej nie Wyszukajcie Ka Transpłciową dziewczynę oraz też zapraszam do widzenia strony blogka.pl tam się pojawiają nowe odcinki podcastu możecie nas słuchać oczywiście na Spotify na innych platformach streamingowych oraz na YouTube niezmiernie też Zapraszam do komentowania No co Dziękuję za uwagę do usłyszenia Do usłyszenia dzięki pa pa pa pa [Muzyka] Magda możemy zaczynać coś jeszcze tam klikasz Przełączasz nie słyszę teraz magy tylko podłączam drugi monitor okej i naciskasz w skrypcie Love jak prawdziwy kod OKE ponieważ pod z mam pustu tok

O podcaście

Logo: Podcast Między uszami - dyskusje o transpłciowości

Dla wielu osób płeć jest jak powietrze: nie zauważają go, dopóki nie zabraknie tchu. My, osoby transpłciowe, zauważamy złożoność pojęcia płci. W „Między Uszami” dyskutujemy o transpłciowości, tożsamości płciowej, problemach osób transpłciowych, transfobii oraz tranzycji medycznej, społecznej i prawnej. Dzięki Magdzie podcast zyskuje dynamikę, po monologi Ka zapraszamy na bloga!

Montaż, animacje, postprodukcja: Ka – transpłciowa dziewczyna

Muzyka: Legacy of Vivaldi – Maksym Dudchyk z Pixabay

Prowadzące podcast

Ka – transpłciowa dziewczyna. Współprowadząca podcast Między Uszami. Jestem Ka i piszę Blog Transpłciowej Dziewczyny, działam w Tolerado, prowadzę spotkania. Dzielę się doświadczeniem z innymi trans kobietami i osobami transpłciowymi. Poruszam różne tematy dotyczące transpłciowości, terapii hormonalnej, kwestii prawnych i medycznych, a także codziennego życia. W prowadzeniu bloga pomagają mi różne osoby. Ty też możesz opisać własną historię, a ja ją opublikuję!

Ka, współprowadząca podcast Między Uszami

Magda, znana też jako Sindi. Współprowadząca podcast Między Uszami. Na co dzień szalona matka kotów prowadząca dom tymczasowy dla Fundacji Kot Spod Bloku. Moja radosna kocia rodzina to Florian, Bunio, Amber i Adolfik. Poza tym człowiek tabelka, żyjący z uprzykrzania ludziom życia Excelem, modelka-amatorka instagramowa (@sindi_magda) i jeszcze parę rzeczy innych.

Jeżeli chcesz do nas napisać, to pisz śmiało, adres znajdziesz na stronie kontaktowej!

Gdzie jest dostępny podcast Między Uszami?

Subskrybuj:

AnchorApple PodcastsBreakerCastBoxDeezerGoogle PodcastsPocketCastsPodcast RepublicPodchaserRSSSpotifySpreakerStitcherYouTubeTuneInAmazon MusicRadio Public

Ostatnie odcinki


Opublikowano

/ ostatnio zmodyfikowano

w

przez

Komentarze

Śmiało skomentuj:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadaj śmiało pytanie!

Nie przegap nic!

Join 48 other subscribers

Wesprzyj działalność Ka

Działam od lat. Moim paliwem jest dawanie innym wsparcia. Cieszę się z każdego podziękowania, udostępnienia, potwierdzenia, że moje działania są ważne i mają wartość. Nawet 5 zł będzie dla mnie ogromnym wsparciem! Dziękuję, że jesteście! 💜

Cyklicznie: Logo Patronite

Jednorazowo: Darowizna (kartą, przelewem)