Przykładowy wyrok polskiego sądu okręgowego

Sąd ogłosił pozytywny wyrok o ustalenie płci, co dalej?

To będzie taki uzupełniający wpis. Co się robi po ogłoszeniu upragnionego wyroku o ustalenie płci? Nie ma procedur dotyczących tego konkretnego przypadku, jednak są różne ogólne mające zastosowanie. Musimy uzyskać prawomocny wyrok do ręki. Trochę się powtarzam, ale dodam kilka szczegółów nie zawartych wcześniej.  Np. jak uzyskać “działający” wyrok. Jak zmienić dane. itp.

Jak zdobyć prawomocny wyrok?

Zwykle sąd ogłasza wyrok obecnym na rozprawie, informuje co dalej z wyrokiem może się dziać i to by było na tyle. W tej sprawie, jak rodzice nie są przeciwko nam, nikt nie składa wniosku o uzasadnienie wyroku na piśmie, ani nie wnosi apelacji. Po 21 dniach wyrok staje się prawomocny. Zostaje wysłany do USC.

Jednak my nie dostaniemy go do ręki w formie potwierdzonej przez sąd. Można np. wydrukować kopię z portalu informacyjnego sądu. Nawet przed uprawomocnieniem. Niestety nie będzie miała ona klauzuli prawomocności. To dzięki niej osoba której pokazujemy kopię wyroku ma pewność, że jest prawomocny.

Należy napisać wniosek do sądu o taki odpis, jest to ogólna procedura. Ja użyłam wzoru z forum niewiele go zmieniając. W tym krótkim piśmie powinno być standardowo: miejscowość i data, do jakiego sądu i wydziału kierujemy pismo, wraz z adresem, kto wnioskuje. W tytule wystarczy napisać “Wniosek”. treść może wyglądać tak:

Wnoszę o doręczenie odpisu orzeczenia Sądu Okręgowego w Miasto z dnia DD.MM.RRRR r., sygnatura akt I C 000/00 wraz z klauzulą prawomocności, po jego uprawomocnieniu się.

Załącznik: potwierdzenie uiszczenia opłaty kancelaryjnej.

Tak formułując pismo można je wysłać przed minięciem 21 dni od ogłoszenia wyroku, sąd poczeka na uprawomocnienie i sporządzi odpis ze wspomnianą klauzulą. Dodatkowo należy opłacić tą czynność – 6 zł za stronę. Dlatego należy dołączyć potwierdzenie opłaty. Może to być potwierdzenie przelewu na konto oddziału banku. Na szczęście te wyroki są króciutkie, jedna strona A4. 🙂

Można też zaznaczyć, że chce się odebrać wyrok osobiście. Ja mam dość daleko do sądu, więc lepiej jak wyślą pocztą. Nie tracę na tym zbytnio, bo do USC też wysyłają, a czasem bez tego w USC nie ruszą z procedurami.

Pod takim wnioskiem należy podpisać się odręcznie, imieniem i nazwiskiem. A pismo wysłać listem poleconym lub zanieść do biura podawczego sądu.

Urząd Stanu Cywilnego

Do Urzędu Stanu Cywilnego sąd co prawda wysyła wyrok celem wykonania wyroku, jednak warto mieć swoją kopię gdy idzie się do urzędu załatwiać sprawy związane z uzyskaniem nowych danych i dokumentów. Mogą zgubić, może jeszcze nie nadejść list z sądu, itp. Jak już będę miała prawomocny wyrok w ręku, to pójdę do urzędu, spróbuję złożyć wniosek o zmianę imienia. O nowy PESEL wystąpi kierownik USC po otrzymaniu wyroku. Może uda się załatwić równolegle.

Nazwisko zostawiam bez zmian, nawet końcówka jest “uniseks”, z czego korzystam podpisując się samym nazwiskiem. A login w pracy mam pierwszą literę imienia i nazwisko. Choć wszędzie w firmie figuruję pod tym właściwym imieniem. Jedyny wyjątek to dział kadr i rozliczenia z aparatem państwowym. Jak będę miała nowy dowód w ręku, podpiszę aneks do umowy o pracę zmieniający moje dane – muszą być zgodne z tym co w dokumentach.

Inne urzędy i instytucje

O nowy dowód osobisty jest sens występować gdy otrzymam decyzję zmiany PESEL-u i imienia. Jak już ten dokument otrzymam będę zmieniała kolejne dokumenty, w różnych urzędach i instytucjach. Dlatego przydają się wspomniane odpisy wyroku. Czeka mnie wycieczka do urzędu powiatowego – tam jest Wydział Komunikacji wydający prawa jazdy i dowody rejestracyjne. Świadectwo maturalne  można wymienić na nowe dane w OKE, nawet listownie, bez wychodzenia z domu. W przypadku szkół i uczelni trzeba się udać do dziekanatu/sekretariatu z kopią wyroku.  Choć raczej nie ma sensu wymieniać wszystkich świadectw, wystarczy to ostanie, albo i nie. 😉

Wojsko, a wyrok o ustalenie płci

Jeszcze pozostaje sprawa WKU – status służby wojskowej – jest on zależny od płci. Obowiązkowi podlegają mężczyźni oraz kobiety wykonujące niektóre zawody np. medyczne. Jako, że nie zaliczam się do żadnych z tych grup powinni mnie wykreślić ze swojej listy. Oczywiście nikt ich nie powiadomi. Można podejść tam z wyrokiem, albo i nie. Raczej jest małe ryzyko, że się mną zainteresują kiedykolwiek. Trafiłam na okres, gdzie brali tylko chętnych, a resztę do rezerwy od razu przenosili. Oczywiście nie byłam chętna, choć dostałam kategorię A. Teoretycznie gdzieś mam książeczkę wojskową, ale nie mam pojęcia gdzie. To chyba wykroczenie. 😉

W przypadku gdy prawnie ktoś staje się mężczyzną – k/m, obowiązek służby wojskowej powstaje z momentem uprawomocnienia wyroku. Tutaj lepiej sprawy nie olewać, tylko uregulować. Do pewnego wieku, chyba 25 lat, powinni po jakimś czasie wysłać wezwanie na komisję. W przeciwnym wypadku należy się samemu zgłosić do właściwej komisji. Jednak jak takiej komisji przedstawi się dokumenty sądowe i medyczne przypisują kategorię D lub E. Często nawet bez żadnych badań. Transseksualizm jest wskazaniem do takiej kategorii. Choć z tego co czytałam w jednym wątku o WKU na Niebieskim forum – oficjalnie podają inny powód np. zaburzenia hormonalne.

Pewien absurd prawny

Po uprawomocnieniu wyroku sądu w sprawie o ustalenie płci powstaje rzecz niezgodna z polskim prawem. Kobieta z męskim imieniem lub odwrotnie – mężczyzna z kobiecym imieniem. Tymczasem polskie prawo nakazuje, by imię wskazywało na płeć, tą z dokumentów. Z tego powodu nie da się zmienić imienia przed uzyskaniem orzeczenia sądu. Od paru lat przepis pozwalał na imiona niewskazujące na płeć, jednak ten zapis miał zostać wykreślony.

Co będzie jak nie wystąpi się o zmianę imienia? Przepisy raczej nie wyjaśniają tego przypadku, jedynie istnieje zapis, jak po narodzeniu rodzice nie nadadzą imienia to imię jest wybierane przez urzędników z listy najpopularniejszych. Nikt nie zmusi do złożenia wniosku o nowe imię. Zostanie wykonany wyrok – nastąpi zmiana oznaczenia płci i nadany nowy PESEL. Koniec. Choć pewnie można się spodziewać marudzenia w urzędach i innych nieprzyjemnych sytuacji. Właśnie by uniknąć takich zdarzeń, nie musieć się tłumaczyć przy okazywaniu dokumentów, warto zadbać o zmianę imienia. Dla własnego spokoju.


Opublikowano

/ ostatnio zmodyfikowano

w

przez

Komentarze

2 odpowiedzi na „Sąd ogłosił pozytywny wyrok o ustalenie płci, co dalej?”

  1. Korekta płci metrykalnej, a obowiązek służby wojskowej – Blog Ka

    […] jednym z ostatnich wpisów dotyczących korekty płci metrykalnej pisałam o Wojskowej Komisji Uzupełnień (WKU), bazowałam na temacie z Niebieskiego forum. Teraz wgłębiłam się w przepisy. Obowiązek […]

  2. Zmiana imienia i nazwiska w Urzędzie Stanu Cywilnego – Blog Ka

    […] jak wspomniałam we wcześniejszym wpisie, poprosiłam sąd o wyrok z klauzulą prawomocności. Jaki był ciąg dalszy? Jeszcze przed nowym […]

Śmiało skomentuj:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadaj śmiało pytanie!

Nie przegap nic!

Join 47 other subscribers

Wesprzyj działalność Ka

Działam od lat. Moim paliwem jest dawanie innym wsparcia. Cieszę się z każdego podziękowania, udostępnienia, potwierdzenia, że moje działania są ważne i mają wartość. Nawet 5 zł będzie dla mnie ogromnym wsparciem! Dziękuję, że jesteście! 💜

Cyklicznie: Logo Patronite

Jednorazowo: Darowizna (kartą, przelewem)